KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara
  17 Kasım 2020

  Çocuklarda İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları

  Çocuklarda İşitme Kaybı

  İşitme kaybı yenidoğan çocuklardan 100 yaşını aşkın bireylere kadar herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre her canlı doğumdan 3-4’ü işitme kayıplı olarak dünyaya gelmektedir. Ülkemizde 2000’li yılların başından beri yasa haline gelmiş Yenidoğan İşitme Tarama uygulamaları her doğan çocuğun olağanüstü haller haricinde ilk 72 saat içerisinde işitme taramasının yapılmasını ve işitme kaybı bulguları görülen çocukların ileri testlere yönlendirilmesini sağlamaktadır. Yapılan ileri testler sonucunda işitme kaybı tanılanan çocukların cihazlandırılması ve takibatı sağlık hizmet sunucuları tarafından takip edilmektedir.

  İşitme tarama protokolü tarafından işitme kayıplı olduğu belirlenen çocuklar işitme cihazı temini/koklear implant takılması ve sonrasında rehabilitasyon süreci ile birlikte yaşıtlarıyla eşit bir sosyal-akademik gelişime sahip olabiliyorlar. Erken tanılanan ve cihazlandırılan bu çocuklarda ek handikaplar yok ise herhangi bir konuşma bozukluğu ortaya çıkmamaktadır. Ancak işitme tarama protokolleri sırasında işitme kaybı gözlemlenmeyen ve sonrasında işitme kaybı ortaya çıkan çocuklarda ve işitme tarama protokolü sırasında işitme kaybı tanısı konulup cihazlandırılmayan ya da rehabilitasyon desteği almayan çocuklarda konuşma  bozukluğu hatta hiç konuşamama problemleri ortaya çıkabilmektedir.

  Çocukların işitme ve dil gelişiminde ilk 54 ay kritik öneme sahiptir ve bu 4,5 yıllık dönem kritik evre olarak adlandırılır. Kritik evre içerisinde işitme kaybı olan ve gerekli cihaz-rehabilitasyon desteğini almayan çocukların gelişimleri için beyinde yeterli işitsel girdiler sağlanamaz ve konuşma bozukluğu kaçınılmaz olur. Bu yüzden işitme kaybı şüpheleri ve gecikmiş konuşmalarda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak ebeveynlerin birincil önceliği olmalıdır. İşitme kabı ve gecikmiş konuşmalarda ilk 4,5 yıl içerisinde cihaz-rehabilitasyon desteği sağlanmadığı taktirde ortaya çıkacak problemlerin çözülmesi ne yazıkki çok mümkün olmamaktadır. Her hastalık sürecinde olduğu gibi konuşma bozuklukları da erken teşhis ve erken tedavi ile kolayca önüne geçilebilecek bir problemdir.

   

  Si-Ser İşitme Merkezleri sağlıklı günler diler.

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.