Kulak İçi İşitme Cihazı – İşitme kaybınızı gizlemek mi istiyorsunuz?

kulak içi işitme cihazı

kulak içi işitme cihazıİşitme kaybınız varsa, işitme cihazı kullanmanız sosyal aktiviteler açısından kaçınılmazdır, sırf estetik kaygılardan dolayı kararsızsanız En küçük kulak içi işitme cihazı olan Earnet Mikro İşitme Cihazı deneyimi için size en yakın Sİ-SER şubesinden randevu almanızı öneririz.

Kulak içi işitme cihazları genel olarak 3 gruba ayrılmaktadır.

Bu gruplar;

1)Kanal İçi İşitme Cihazları

2)Dip Kanal İşitme Cihazları

3)Micro işitme cihazları

Her grup, farklı boyutlara sahiptir. Burada belirleyici unsurlar; Kulak kanalının    anatomik yapısı, işitme kaybının türü/derecesi ve estetik beklentilerdir.

Bu gruplar içerisinde en küçük işitme cihazı; earnet micro modelleridir.

Kulak içi işitme cihazı fiyatları genel olarak 1500 TL’den başlamakta ve kişinin işitme kaybına, cihazın özelliklerine ve kişinin cihazdan beklentilerine göre değişiklik göstermektedir.

Estetik kaygı taşıyan işitme kayıplı hastalar , işitme cihazının çok küçük olmasını ya da kulak içinde olmasını istemektedirler. Kulak içi cihazların çıkış sebebi de büyük ölçüde bu estetik kaygıların neden olduğu bir sonuçtur.
Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak işitme cihazları da gelişmiş çok küçük kabinlere bu cihazların elektronik aksanları sıkıştırılabilmiştir. Kulak arkasında olmasına rağmen çok küçük bir kabin ve ince bir hortumla çevreden gelen seslerin kulağa iletimi mümkün hale gelmiş çok dikkatli bakılmadığı takdirde fark edilmesi güç bir hale gelmiştir. Ancak her şeye rağmen kulak arkasında cihaz kullanmak istemeyen işitme kayıplı bireyler işitme kaybı ve tipi uygunsa kulak içi cihaz isteyebilmektedir.

Kulak içi cihazlar son yıllarda gelişen otoplastik malzemelerin çeşitlenmesi ve ince kanal izlerinin alınmasıyla kalıplar çok doğru bir şekilde yapılmaya başladı. 3d teknolojisinin çıkışıyla kulak içi cihazlarda kullanım konforu artmıştır. Kulak anatomisine birebir uygun olarak yapılan kulak içi cihazlara açılan ventilasyonlar (havalandırma) ile kulağın içerisinin hava alması sağlanarak kulağın doğal havalandırması sağlanmış olur . Kulak içi işitme cihazlarının en büyük avantajı mikrofonun yerleşim yeridir. Kulak içi işitme cihazların da mikrofon konka içine yerleştiği için kulak kepçesinin odaklama avantajı vardır. Hoparlör, mikrofon ve amplifikatör özel donatılmış şekilde konkaya yerleştirilir. Cihazın ön yüzünde mikrofon için port bulunur. Ön yüzünde kullanıcının cihazı kontrol edebilmesi için program değiştirme düğmesi bulunur.

İşitme kaybının derecesi ve tipi ile birlikte kulak yolu anatomisi ve el becerisi uygunsa kanal içi cihazlarda kullanılabilmektedir. Kulak zarına olan yakınlığı ve dış kulağın anatomik yapısını kullanarak geniş bir frekans aralığı sunabilmektedir. Arkasına takılan bir misina ile takılıp çıkartılması ve küçük piller kullanıldığı için el becerisinin iyi olması gerekmektedir . Bebekler de ve küçük yaştaki çocuklarda gelişim çok hızlı olduğu için kulak anatomisi sürekli değişebilmektedir bu yüzden kulak içi cihazlar önerilmemektedir.

Si-ser işitme cihazları merkezlerinde işitme kaybınıza uygun estetik ve en güçlü kulak içi işitme cihazlarını bulabilir, uzman odyolog ve odyometrislerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.