KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İletim Tipi İşitme Kaybı

  İletim tipi işitme kaybına geçmeden iletim tipi işitme kaybının meydana geldiği bölgeler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

  Dış kulak yolu; kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı olmak üzere üç bileşeni mevcuttur. Dış kulak yolu ortamda yayılan ses dalgalarını toplamaya, kulak kanalında belli frekans bölgesinde sesi artırmaya, sesin yönünü tahmin etmemize yardımcı olan, orta kulağı koruma işlevi gören bir mekanizmadır. Dış kulak önden gelen sesleri yükseltme, arkadan gelen sesleri sönümleme gibi işlevlerde de bulunmaktadır.

  Orta kulak: 1-2 cc civarı içi hava ile dolu bir boşluktan oluşmaktadır. Biz odyologların malleus, incus, stapes olarak tabir ettiğimiz, halk arasında örs, çekiç, üzengi olarak bilinen vücuttaki en küçük kemikçiklerin bulunduğu yerdir. Ses enerjisi ortam değişimlerinde enerji kaybına uğramaktadır. Bu enerji kaybının telafi edildiği ve sesin iç kulağa iletildiği bölgedir.

  İletim tipi işitme kaybı dış veya orta kulakta meydana gelen düzensizlikler sebebi ile oluşmaktadır. Bu işitme kaybı türü medikal veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilirken, çok az bir kısmı ise kalıcı olabilmektedir. İletim tipi işitme kayıpları nadiren uzun sürmektedir, genellikle geçici oldukları için iletişim becerilerini etkileme üzerinde pek etkisi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda iletim tipi işitme kayıpları kalıcı olabilmektedir.

  İletim tipi işitme kaybına neden olan hastalıklara değinecek olursak;  dış kulak yoluna canlı veya cansız cisimlerin kaçması, dış kulak yolunda buşon diye tabir edilen kulak kiri varlığı, doğuştan kulak kepçesinin veya dış kulak yolunun kapalı veya anatomik olarak daha küçük olması, kulak zarı perforasyonları, barotravma(basınca maruz kalma). Orta kulak bölgesini havalandıran östaki tüpünün çalışmaması veya kısmi çalışması,  orta kulakta sıvı birikimi olması,  mastoits(orta kulakda biriken sıvının kemik yapıya zarar vermesi) ,  kulak zarı delinmelerine bağlı orta kulakta meydana gelen epitel doku birimkleri(kolestaltom), kulak zarı üzerinde meydana gelen kireçlenmeler, iç kulakta meydana gelen kireçlenmeler, diğer orta kulak hastalıkları örnek olarak verilebilir.

  İletim tipi işitme kaybının belirlenmesinde odyolojik olarak kullanılan testler mevcuttur. Kulak-Burun Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilen hastaya genellikle işitme testleri uygulanır. Hasta kulağında herhangi bir akıntı yok ise orta kulak basınç testleri (immitansmetrik ölçümler) uygulanır. Bu tür hastalarda genellikle, işitme testinde sesin dış kulak yolundan kulaklıklar aracılığı ile gönderilmesi esnasında işitme kaybı durumu, özel bir aparat yardımı ile ses dış kulak yolu ve orta kulak bypass edilerek yapılan testte normal sınırlarda gözlenen bir test sonucu ile karşımıza çıkmaktadır.

  Tedavi genellikle cerrahi veya medikal yöntemlerle olmaktadır. Cerrahi veya medikal tedavi ile tedavi edilemeyen hastalara işitme cihazı uyarlaması yapılmakta, hastanın mevcut durumuna göre kemik yolu işitme cihazı, kemik yolu işitsel implantlarla hastada bulunan işitme kaybı düzeltilmeye çalışılmaktadır.

  Paylaş :