KAPAT

Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

close
randevuBilgi Al
bize-ulasBize Ulaş
Paylaş!
Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

İşitme Cihazı Çeşitleri

İşitme kaybı yaşayan bireylere uygulanan işitme cihazlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. İşitme cihazı çeşitlerinin birden fazla olmasının sebebi işitme kayıplarının 3 farklı türü olmasıdır. Her işitme kaybına hitap eden işitme cihazı çeşidinin farklı olması sebebiyle size işitme cihazı çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İşitme cihazı çeşitleri; Hava Yolu İşitme Cihazı, Kemik Yolu İşitme Cihazı, Kemiğe İmplante İşitme Cihazları olarak 3’e ayrılmaktadır. Bunlar da kendi içerisinde farklı çeşitler içermektedir. Sırayla açıklayacak olursak;

A-) Hava Yolu İşitme Cihazları: İnsanoğlunun geliştirdiği ilk işitme cihazı türüdür. Kulak kepçesi ve kulak kanalı vasıtası ile sesi iç kulağımıza ileterek duyduğumuzu keşfettiğimizden beri, işitme kaybı yaşayan her bireyin ihtiyacının seslerin daha yüksek şekilde iletilmesi olduğu düşünülmüştür. Bu sebeple de hava yolu işitme cihazı dediğimiz işitme cihazları geliştirilmiştir. Temel mantık dışarıdan alınan sesin güçlendirilerek hava yolu dediğimiz kulak kepçesi, kanalı, kulak zarı ve kulak kemikçiklerini geçerek iç kulağa güçlü şekilde ulaştırılmasıdır. Hava yolu işitme cihazları neredeyse tüm işitme kayıplarında kullanılabildiklerinden dolayı en çok tercih edilen işitme cihazlarıdır. Hava yolu işitme cihazı çeşitlerine bakacak olursak;

– Kulak Arkası İşitme Cihazları

– Kulak İçi İşitme Cihazları

– RIC(Hoparlör Kulağın İçinde) İşitme Cihazları

Olarak 3’e ayrıldığını görmekteyiz.

Hava yolu işitme cihazı çeşitlerinin ayrıntılarını öğrenmek için buraya tıklayarak bloğumuzda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

B-) Kemik Yolu İşitme Cihazları: Sesin iç kulağa ulaşması 2 şekilde olmaktadır. Hava yolu iletimi ve kemik yolu iletimi. Hava yolu iletimden bahsetmiştik, kemik yolu iletim ise iç kulağımızın kemik doku içerisinde bulunması vasıtasıyla kullandığımız bir yol.

Ses titreşimler halinde yayılan bir enerji çeşididir. Katı maddeler titreşimleri çok iyi ilettikleri için, kafamızdaki kemikleri titreştiren sesler bu kemik yolu vasıtasıyla iç kulağa ulaşarak iç kulağı uyarabilirler. Bunun en belirgin kullanımı ise kemik yolu işitme cihazları ile olmaktadır. Kulak kepçemizin arkasında ufak bir tepe çıkıntısı yapmış olarak bulunan mastoid kemik üzerine işitme cihazı yerleştirme mantığıyla üretilmiş olan kemik yolu işitme cihazları, sesi klasik hava yolu ile değil kemik yolu ile iç kulağa ulaştırır. İletim tipi işitme kayıpları için kullanımı uygun olan cihazlardır. Kemik yolu işitme cihazları da;

– Gözlük Tip İşitme Cihazları

– Taç Tip İşitme Cihazları

Olarak 2’ye ayrılmaktadır.

C-) Kemiğe İmplante İşitme Cihazları: Kemiğe implante işitme cihazları, kemik yolu işitme cihazları ile aynı mantık üzerine çalışırlar. Sesleri mastoid kemik üzerinden iç kulağa ulaştırarak işitmenin sağlanması esastır. Kemiğe implante işitme cihazlarının diğer işitme cihazlarından farkı cerrahi bir işlemle cihazın bir kısmının kemiğin içine yerleştirilmesidir. Cihazın asıl parçası olan dış parçası kulağın arkasında bulunmakta ve vidalı sistem ile kemiğe implante olmaktadır. Bu tip işitme cihazları iletim tipi ve özellikle mikst tip işitme kayıplarında kullanılmaktadır.

İşitme cihazı çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Si-Ser İşitme Merkezleri’nin ücretsiz danışma hizmetini kullanabilir, en yakın şubemize gelerek işitme uzmanı arkadaşlarımız vasıtasıyla işitme cihazı çeşitleri hakkında tüm sorularınız bizimle paylaşabilirsiniz.

Si-Ser İşitme Merkezleri sağlıklı günler diler.

Paylaş :