KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Filtre Değişimi  İşitme cihazlarınızda temel bakım yapmak, daha uzun süre sağlıklı şekilde kullanılmalarına ve mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlamalarına yardımcı olmanın elzem gerekliliklerindendir.

  Filtre nedir?

  İşitme cihazlarında kullanılan filtreler; işitme cihazının ses üreten parçası olan hoparlör ucuna dışarıdan takılan koruyuculardır. Kulak içinde parçası bulunan işitme cihazlarında hoparlör kulak kanalı içerisinde bulunduğu için cihazın içerisine kulak kiri ve nem-ter girme ihtimali bulunmaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına cihazlara takılan filtreler dışarıdan cihazın içine nem, ter ve kulak kiri gibi girişleri engelleyerek daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

  İşitme Cihazının İçindeki Filtreyi Ne Sıklıkla Değiştirmek Gerekir?

  Filtreler ağırlıklı olarak kulak kirine karşı koruma sağladığı için, bu sorunun cevabı kullanıcının kulak fizyolojisine göre değişmektedir. Kimilerimizin kulağı sık ve yoğun şekilde kirlenirken kimilerimizin kulağı çok daha az kirlenmektedir. Filtrenin değiştirme sıklığı için ortalama bir süre vermek zor olsa bile 1-2 aylık bir süre söylenebilir. Haricen, her kullanımdan sonra cihazı kontrol ederek filtrenin temizliği ve kullanılabilirliği kontrol edilmelidir.

  Filtreyi Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlamalısınız?

  Periyodik değişimler haricinde cihazınızdan ses gelmediğinde ya da cihazınızdan gelen ses alışmış olduğunuzun dışında olduğu durumlarda cihazınızın filtresini kontrol etmeli ve gerekliliği durumunda değiştirmelisiniz.

  İşitme Cihazınızdaki Filtreyi Hiç Değiştirilmezse Ne Olur?

  Cihazın filtresi değiştirilmez ise, kulak kiri ya da nem-ter gibi maddeler cihazınızın içine girerek hoparlörünüzü bozacaktır. Eğer kullanıcı şanslı ise, cihazın içine girmeden filtre tamamen dolacak ve cihaz çalıştığı halde kullanıcı normal şekilde duyamayacaktır.

  İşitme Cihazı Filtreleri Neden Değiştirilmeli?

  Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; işitme cihazları elektronik cihazlardır ve hoparlörleri kulak kanalı içerisinde bulunabilir. Kirlenen, terleyen kulak kanalındaki bu etkenler, cihazın içine girerse elektronik parçalar olan hoparlörlerin bozulmasına sebep olur. Bu yüzden temiz filtreler kullanılarak cihazdan maksimum verim elde edilmelidir.

  Hoparlörü Kulağın İçinde Olan(RIC) İşitme Cihazı Filtresi Değiştirme Aşamaları

  • Cihazınızın hoparlörü ucunda bulunan dome(kubbe) parçasını yavaşça çıkartınız.
  • Filtre çubuğunuzun (-) yönü ile mevcut filtreyi çıkartınız.
  • Filtre çubuğunun (+) yönüne temiz filtreyi yerleştiriniz.
  • Filtre çubuğunun (+) kısmını cihazın filtre kısmına yerleştiriniz ve hafifçe çeviriniz.
  • Filtre çubuğunu yavaşça çekerek çıkartınız ve eski filtrenizi kimsenin temas edemeyeceği şekilde çöpe atınız.

  Kulak İçi İşitme Cihazı Filtresi Değişimi

  • Filtre çubuğunuzun (-) yönü ile mevcut filtreyi çıkartınız.
  • Filtre çubuğunun (+) yönüne temiz filtreyi yerleştiriniz.
  • Filtre çubuğunun (+) kısmını cihazın filtre kısmına yerleştiriniz ve hafifçe çeviriniz.
  • Filtre çubuğunu yavaşça çekerek çıkartınız ve eski filtrenizi kimsenin temas edemeyeceği şekilde çöpe atınız.
  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.