KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Fiyatları  İşitme cihazı fiyatları bir çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bunlardan en önemlileri; kişinin işitme kaybı derecesi, cihazın sahip olduğu teknolojik özellikler ve kişinin cihazdan beklentileri olarak sıralanabilir.

  İşitme cihazı fiyatının doğru bir şekilde belirlenebilmesi için öncelikle işitme testi yapılmalı ve işitme sağlığı uzmanının kişiyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bunun sonucunda, kişinin işitme kaybını karşılayabilecek nitelikteki cihaz segmenti ve fiyatı belirlenebilir. İşitme cihazının fiyatını etkileyen bazı diğer başlıklar ise şöyledir; güvenilir hizmet, kaliteli hizmet ve teknoloji, garanti destekli işitme cihazları. 

  İşitme testi yapılmadan ve uzman kontrolü olmadan cihaz fiyatı araştırılması sağlıklı sonuçlar vermeyecektir.

  İşitme Cihazı Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

  İşitme cihazı temin etmeye karar veren bireyler, kullanacakları cihazın kalitesine önem verdikleri gibi sahip olacakları cihazın fiyatını da önemsemektedirler. İşitme cihazı fiyatlarını etkileyen ana unsurlar ise cihazın malzeme kalitesi, teknolojik donanım ve geliştirilen yeni teknolojilere olan uyumudur ve dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise farklı tipte ve farklı derecede olan işitme kayıpları için önerilecek cihazların farklı olabileceği, fiyatların da buna bağlı olarak değişebilir.

  İşitme cihazlarının günümüze kadar olan süreci büyük bir gelişim barındırmaktadır. Kulağa dayanan yarım metrelik borazan benzeri ürünler iken cebe girecek kadar küçülen cihazlar, sonrasındaysa kulağın arkasına konuşlanacak kadar küçülmüş ve son olarak kulağın içine yerleşebilecek kadar küçültülebilmiştir. Tüm bu gelişmeler süresince cihaz boyutu küçülüp kullanılabilirlik artmış; ancak bunun yanında işitme cihazının iç parçaları ve yazılım – programlama özellikleri de sürekli olarak geliştirilmiş, daha iyi hale getirilmiştir. Sürekli bir araştırma geliştirme ve teknolojinin getirdiği bütün imkanların kullanılması sonucu daha kompakt, daha kullanılabilir, daha işlevsel ve daha net ses işlemleyen cihazlar elde edilmiştir. Tüm bu süreç kaliteyi yukarı seviyelere çekerken işitme cihazı fiyatları da işlevselliği ve kalitesi doğrultusunda değişmeye devam etmiştir.

  Eski cihazlarda tüm sesler tek kanal ve tek bant üzerinden işlemlenirdi; bu da seslerin birbirine yakın olmasına ve daha tekdüze gelmesine sebep olurdu. Ancak gelişen teknolojiler ile birlikte bu kanal ve bant sayıları 32’ye kadar yükseltilmiştir. Günümüzdeki tüm cihazlar analog cihazlardan dijital cihazlara geçiş yapmış olup 6 kanaldan başlayarak 8, 12, 16 ve 32 kanallı olarak üretilebilmektedir.

  Ürünler sınıfına göre farklı şekilde fiyatlandırılmıştır. Teknolojinin kendi içinde farklı kategorileri bulunmaktadır. Ancak fiyat skalası sadece kanal sayısına göre değerlendirilmemelidir; işitme cihazının bant sayısı, frekans aralığı genişliği, iç gürültü yüksekliği, ses bozulma oranı, mikrofon sayısı, kullanılan algoritmalar vb. teknik parametler fiyatını doğrudan etkilemektedir. Bunun yanında aynı kanala sahip cihazlar arasında da fiyat farkı olabilmektedir. Bunun sebebi çeşitli işitme kaybı tiplerine ve işitme kaybı derecelerine hitap eden farklı cihazlar olmasıdır. Aynı zamanda kanal ve bant sayıları benzer olan cihazların; dış malzeme kalitesi, mikrofon ve hoparlör kaliteleri, kullanılan işlemcinin niteliği, ses işlemleme programının gelişmişliği ve çağa uygunluğu gibi değişken faktörlere sahip olmaları da fiyatlarının farklı olmasına sebep olabilmektedir.

  Tüm bunların yanında Si-Ser işitme merkezleri, 2021 yılından itibaren işitme cihazı fiyatlarında kampanyalar düzenleyerek dönemsel fırsatlar oluşturmaktadır. Güvenilir ve kaliteli hizmete kampanyalı fiyatlarla ulaşabilmek için Si-Ser işitme merkezlerinin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını takip etmek yeterli olacaktır.

  İşitme Cihazı SGK Katkısı Ne Kadar?

  SGK Katkı Payı

  İşitme cihazları birçok çeşide ve modele sahiptir. Kullanıcının işitme kaybı, kulak yapısı, konfor beklentisi gibi birçok faktör işitme cihazı seçimini ve dolayısı ile fiyatını da etkilemektedir. Ülkemizde işitme cihazı fiyatları 4000 TL’den başlamakta olup, model ve teknoloji özelliklerine bağlı olarak 40.000 TL gibi rakamlarına çıkabilmektedir. Bununla beraber ülkemizde her 5 senede bir SGK vasıtasıyla işitme cihazı alımlarında devlet katkı payı ödenmektedir. SGK 2022 yılı Şubat ayı içerisinde İşitme cihazı katkı fiyatlarında büyük bir yenilik yaparak katkı oranlarını sol tarafta yer alan görseldeki gibi güncelledi.

  Si-Ser işitme merkezlerinde işitme kaybınıza ve beklentilerinize uygun işitme cihazlarını uygun fiyat ve şartlarda temin edebilirsiniz.

  WhatsApp Canlı Destek İçin Tıklayınız

  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.