KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Hangi Durumlarda Kullanılır?  İşitme cihazı, işitme yetisinin azalması veya kaybolması gibi durumlarda, bir dizi muayene ve tetkikler sonrasında kullanılmaya başlanır. KBB uzmanları tarafından yapılan fiziki muayeneler sonrasında bireyler odyolojik tetkiklere tabi tutulur. Test sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda işitme ile ilgili problem görülen bireylere, uzman KBB hekimleri tarafından işitme cihazı kullanımı konusunda rapor düzenlenir ve tavsiyede bulunulur.

  İşitme cihazları duyma kaybı yaşayan bireylerin duymakta zorlandığı ses titreşimlerini kulağın yapısına uygun bir şekilde yükselten elektronik cihazlardır. Dış görünümüne bakıldığında oldukça küçük ebatlarda bir yapıya sahip olan cihazlar, ileri teknoloji ürünü bilgisayar sistemleridir. Mikrofon, yükseltici ve hoparlör aksamlarından oluşan cihazlar sadece sesi yükseltmekle kalmayıp, gürültülü ortamlarda sesleri ayırt edebilme konusunda da bireylere önemli katkılar sağlamaktadır.

  İşitme cihazı, bireyde oluşan işitme kaybının ilaç veya ameliyatla düzelme imkânının olmadığı hallerde ve düzelme imkânı olsa bile ameliyatlar sırasında önemli risklerin oluşmasının muhtemel olduğu durumlarda kullanılır. İşitmenin tamamen kaybı sonrasında hiçbir şekilde fayda sağlamayan işitme cihazları, genellikle iç kulakla ilgili işitme kayıpları ve orta kulakta oluşan sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır.

  İşitme kaybı sadece sesleri kaybetmek anlamında değil, sosyal hayatın akış değiştirmesiyle de sonuçlarını gösterir. İşitme kaybı yaşayan birey zamanla sosyal çevresinden koparak münzevi bir yaşam tarzını benimsemeye başlar. Bu sebeple bireyin işitme kaybının genel sağlık sorunlarına ve psikolojik sorunlara sebebiyet vermemesi için, işitme kaybı fark edilir edilmez zaman kaybetmeden bir KBB hekimine başvurarak gerekli muayenelerini yaptırması zorunludur.

  İşitme Cihazını Kimler Kullanmalıdır?

  Kulakta meydana gelen problemler sonucunda çeşitli oranlarda duyma kayıpları yaşanabilir. Bu işitme kayıpları sonucunda sesler doğal ve yeterli seviyede alınamaz, bunun sonucunda da konuşmayı anlayamama gibi problemlerle karşılaşılır. Bazı işitme kayıpları geçici olarak nitelendirilebilirken, birçok işi kaybı kalıcı olarak meydana gelmektedir. Geçici işitme kayıplarında ilaç ve cerrahi yöntemlerle iyileşme gözlemlenebilirken, tedavi sonucunda düzelme gözlenmeyen veya kalıcı olarak meydana gelen işitme kayıpları için uygulanan tek yöntem işitme cihazı kullanımıdır. İşitme cihazı kullanımı bir tedavi değil, rehabilitasyon yöntemidir.

  İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

  İşitme cihazı, farklı görünümlerine rağmen çalışma prensibi açısından aynı şekilde işlem görerek ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmektedir. Analog ve dijital işitme cihazı olarak iki farklı yapıda üretilen cihazlar, kullanıcı tercihlerine göre uygulanmaktadır. Analog cihazlarda dış sesler tamamen yükseltilirken, dijital cihazlar daha konforlu bir işitme sağlamak adına sesleri denetler, süzer ve en uygun hale getirilerek kulağa iletirler.

  Her geçen gün ilerleyen bilgisayar teknolojisinin sayesinde kişiye özel işitme cihazları üretilebilmekte, sağlanan yenilikler sayesinde ses tonlarını ve konuşmaları daha iyi ayırt edebilme olanağı sağlanmaktadır. Mikrofon, hoparlör ve ampflikatör gibi parçaların bir araya getirilmesiyle oluşan işitme cihazları; iç kulağa gelen sesin titreşim sayısını arttırma ve beyne daha fazla sinyal gönderme işlevini yürütürler. Cihazda bulunan mikrofon dış sesleri alarak işlemciye(amplifikatör) gönderir, burada işlem gören ses yükseltilerek hoparlör aracılığıyla kulağa iletilir. Sesin kulağa iletimi sırasında,

  • Kulak kalıpları,
  • Hortum ve boynuzlar,
  • Tüpler ve dome’lar gibi materyaller kullanılmaktadır. Komplike bir sistem olarak tasarlanan işitme cihazları pille çalışmaktadır.

  İşitme cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  İşitme cihazı kullanması tavsiye edilen bireyin bilmesi gereken ilk husus, işitme ve işittiğini ayırt etmenin birbirinden farklı olgular olduğudur. Kulağın duyması tek başına bir şey ifade etmez, asıl olan beynin bu sesleri işitmesidir. Bu sebeple işitme derecesi önemsenmeksizin yapılması gereken şey, ayırt etme becerisinin korunması olmalıdır. Bunun sağlanması için de bireyin kendine uygun bir işitme cihazı edinmesi ve düzenli bir şekilde kullanıyor olmasıdır. İşitme cihazlarının alımı aşamasında bireylerin itinalı bir şekilde seçim yapması önemlidir. Bu sebeple alacakları cihazları defalarca test ederek karar vermeleri gerekir.

  İşitme cihazı merkezlerinde görev yapan uzmanlar, tercih edilen işitme cihazlarının kullanımı, takılıp çıkarılması ve pil değişimleri hakkında tüm bilgileri kullanıcıya vermektedir. Kullanıcıların da verilen talimatlar doğrultusunda cihazlarını kullanmaları, periyodik kontroller için işitme merkezleri tarafından verilen randevularını aksatmamaları gereklidir. Alacağınız işitme cihazının kalitesinin yanında, işitme merkezinin hizmet kalitesi de oldukça önemlidir. İşitme cihazına alışmak süreç gerektirir.

   Daha detaylı bilgi edinmek için https://www.siser.com.tr/isitme-cihazi-secerken/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Paylaş :
  Yazar Kutusu