KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Kullananlar İçin Yaz Tavsiyeleri

  İşitme Cihazı Nedir?

  Dış ortamdaki sesleri yükselterek kullanıcısına uygun hale getiren cihazlara işitme cihazları denilir. İşitme cihazı kullanan kişiler için işitmede iyileşme ya da kötüleşmeye sebep olmaz. Cihazda bulunan mikrofonlar akustik enerji olarak bilinen ses dalgalarını bazı işlemler ile elektrik sinyallerine çevirir. Bu elektrik sinyalleri mikrofondan alınarak amplifikatörde yükseltilip hoparlöre iletilir. Kendisine iletilen elektrik sinyallerini hoparlör yine ses dalgalarına dönüştürülür. Çevrilen ses dalgaları güçlendirilerek tekrar akustik enerjiye dönüşümü sağlanır. İşlemlenen bu ses kullanıcının kulağına gönderilir. Bu şekilde kullanıcının işitme kabiliyetini iyileştirir.

   

  İşitme Cihazının Temel Parçaları Nelerdir?

  -Mikrofon, sesi dış ortamdan alarak elektrik enerjisine çevriren bölümdür.

  -Amplifikatör, elektrik sinyallerine dönüştürülen sesin işlemlenmesini ve seviyesinin belirlenmesini sağlar.

  -Hoparlör, işlemlenen verinin tekrar akustik şekilde oluşturularak sesin kulağa iletimini sağlar.

  -Pil, tüm bu işlemler için gerekli olan enerjiyi sağlar.

  Verimli bir şekilde işitme cihazı kullanımı sağlamak için bu parçaların kaliteli olması gerekir.

   

  İşitme Cihazını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  -İşitme cihazını gerekli firmadan satın almadan önce cihazın içinden çıkan kılavuza mutlaka bakılıp okunmalı ve yeterli bilgi sahibi olunmalıdır. Çeşitli yapıda olan işitme cihazlarının ortak bir özelliği vardır. Farklı fiyatlarda ve kalitede olmasının sebebi yapımında kullanılan teknolojidir.

  -İşitme cihazları alınırken dikkat edilmesi gereken ilk özellik ses kalitesidir. Görünümü ilgi çekici olsa bile ses kalitesi kötü olabilir. Sonuç olarak kullanıcısına bir getirisi olmaz hatta zararı olabilir.

  -Cihazı kullanacak olan hasta cihazın açılıp kapanması, pilinin değiştirilmesi, telefonla bağdaştırarak kullanımı, cihazın kalıbı, alışma süreci hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

  -Güvenirliği, olası aksi bir durumda sorumluluklarını yerine getiren dünyaca bilinip tavsiye edilen cihazların kullanılması gerekir.

  -Alınan cihazların fabrikada tamiri kabul görülen ve en az 2 yıl garantisi olan cihazlar satın alınmalıdır.

  -Tamir için gerekli olan parçalar için firmalar tarafından 5 yıl garantili olmalıdır.

   

  Cihaz Kullanımı İçin Gerekli Olan Alışma Süreci İçin Tavsiyeler:

  Vücut yapısına yabancı olan ve sürekli kullanımı gerekli olan işitme cihazı tavsiyeleri hastalar için merak konusu olmuştur. Bu cihazın alışma süreci hastanın sabrına, direncine, hastalığı için olan sadakatine bağlı olarak değişir. Alışmanın ilk süreci ilk 4 haftalık süreçte evde kullanımıdır. Kullanırken iyi duymayı amaçlayarak kendine motivasyon sağlayan kullanıcı cihazına daha rahat alışır ve adaptasyon sağlar. Değişik sesler dinlenmeye çalışılmalıdır. Günden güne kalabalığa karışarak ve farklı mekanlarda bulunularak cihazın performansı gözlemlenir, yetersiz kaldığı durumlar için cihazın temin edildiği yerdeki uygulayıcılardan yeni ayarlamalar istenilir. Bununla beraber cihaz kullanımına başlandıktan sonra günde yarım saat sesli bir şekilde yazılı bir kaynak(kitap, dergi, gazete vb.) okumak kişinin işitme cihazına adaptasyonunu kolaylaştıracağı gibi konuşmayı algılamalarının da diri kalmasına yardımcı olacaktır.

  Yaz Tavsiyeleri

  İşitme cihazları hassas elektronik cihazlardır. Bu sebeple nem, ter, ısı, toz gibi etkilerden uzak tutulmalıdır. Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte terlemeler artacak ve cihazın oksitlenmesine sebebiyet verebilecektir. Bu sebeple bilhassa yaz aylarında belirli aralıklarla cihazın durumunu kontrol etmek, tere temas ediyorsa kurutmak ve temizlemek gerekir. Ayrıca nem tableti ya da kurutma kutusu kullanımı yaz aylarında azami öneme sahiptir. Plaj, havuz vb. yerlere gidildiğinde cihazların sudan ve kumdan korunması olası bozulmaların önüne geçilebilmesi adına oldukça önemlidir.

  Paylaş :

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.