KAPAT

Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

close
randevuBilgi Al
bize-ulasBize Ulaş
Takipte kalın!
Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

İşitme Cihazı Markaları

İşitme cihazı temin edecek bireyler, hangi işitme cihazı markalarının daha iyi olduğunu ve daha kaliteli olduğunu merak etmektedirler. Dünya üzerinde 25’ten fazla işitme cihazı markaları olmasına rağmen, işitme cihazı üreticisi olan firma sayısı bu sayıya ulaşmamaktadır. Bazı büyük firmalar üretici kimlikleriyle birden fazla markaya sahiplik yapmaktadırlar. İşitme cihazı üretimi yapan bu firmaların hepsi, ülkemiz pazarına da cihaz temin etmektedir. Yani dünyanın çeşitli yerlerinde, çeşitli teknolojilerle, çeşitli firmaların ürettiği cihazların neredeyse hepsine ülkemizde de ulaşabilmekteyiz. Ancak burada önemli olan konu temin edilen işitme cihazının markasından öte, kişiye olan uygunluğu ve işitme kaybına sağladığı kazancın verimidir.

Marka bazında işitme cihazı üreticisi firmaların çeşitli ülkelerden çıktığını görmekteyiz ancak örneğin merkezi Avrupa’da olan bir firmanın üretim yaptığı yer Hindistan, Çin, Singapur gibi ülkeler olabilmektedir. Uzak doğu ülkelerinde üretilen bazı cihazların ise firmaların merkez ülkelerinde üretilen cihazlara göre biraz daha kalitesiz olabildikleri yıllar içerisinde gözlenmiştir. Buna bakarak işitme cihazı markalarının kurulduğu yerin tek başına yeterli olmadığını ve üretildiği yerin de önemli olduğunu dikkate almamız gerektiğini öngörebiliriz.

İşitme Cihazı Neye Göre Seçilmelidir?

İşitme cihazı temin edecek kişilerin dikkat etmeleri gereken asıl konu cihazın markası değil; işitmesine kattığı verim, kişiye sağladığı rahatlık ve yaşantısına kattığı değerlerdir. Her markanın cihazlarında kullandığı teknoloji farklıdır; bu da farklı markaların farklı kayıplarda farklı memnuniyet seviyelerine sahip olduğunu anlamamıza yardımcı olmaktadır. Örneğin anlama beklentisi olan bir kullanıcıya hitap edecek cihaz A markasının imza cihazı iken, sesleri daha doğal duymak isteyen bir kullanıcıyı memnun edecek cihaz B markasının kendisine özgü teknolojik altyapısıyla ortaya çıkardığı bir cihaz olabilir.

Firmaların teknolojiye olan ilgileri, araştırma-geliştirme için olan bütçeleri, kalite standartları ve hitap ettiği merkez kullanıcıların ihtiyaç ve istekleri tercih edilmelerinde önemli kıstaslarıdır. Bir güney Amerika firması cihazlarını geliştirirken kendi toplumunun ihtiyaç ve isteklerine öncelik tanırken, ülkemizde üretilen cihazlarda ise dikkat edilen hususlar halkımızın işitme kayıplarının şekilleri ve dereceleri, kaybı olan bireylerin istekleri ve ihtiyaçlarıdır. Cihazın kullanıcıya ulaştırılacağı ülkenin iklimi dahi cihazın ömrünü ve işlevini etkilemektedir. Tüm bu kıstaslar göz önüne alındığında seçilecek işitme cihazı markalarının adından öte kullanıcıya ne kadar hitap ettiği, cihazın kullanıcıya olan uygunluğu ve kullananın cihazdan ne oradan fayda sağlayacağı ön plana çıkmaktadır.

Paylaş :