KAPAT

Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

close
randevuBilgi Al
bize-ulasBize Ulaş
Paylaş!
Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

İşitme Cihazı Ne İşe Yarar?

İşitme cihazları, işitme kaybı yaşayan bireylerde çözüm odaklı düşünülmesi gereken ilk yoldur. Ancak ülkemizde işitme cihazına olan önyargılardan dolayı rahatsızlık son raddeye gelmeden işitme cihazına yönelim ne yazık ki sağlanmamaktadır. Burada ‘İşitme cihazı nedir?’ ve ‘İşitme cihazı ne işe yarar?’ sorularının cevaplarının bilinmemesi, her konuda olduğu gibi bu konularda da yanlış bilgilerin ortada dolaşmasının payı da son derece fazla.

İşitme cihazı ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevap sayısı son derece fazla. Ancak bunları sıralamadan önce işitme kaybı yaşayan birisinin işitme cihazı kullanmaması durumunda nasıl sorunlarla karşılaşacağını belirtmekte fayda var. İşitme kaybı varlığında işitme cihazı kullanılmaması durumunda;

– İlk olarak çevredeki küçük sesler hissedilmemeye başlar.

– Konuşmalarda bazı harfler ve bazı kelimeler anlaşılmamaya başlar.

– İşitme kaybının en büyük götürüsü konuşmaların anlaşılamamasıdır. Eğer işitme cihazı kullanılmaz ise algılama problemi giderek ilerleyecektir!

– Günlük hayatta güvensizlik başlar. Yolda araba seslerinin duyulmaması, toplu taşıma ve şantiye alanlarında uyarı seslerinin duyulamaması, insan seslerinin duyulamaması, kişinin sessizliğe gömülmesi bunun bazı tetikleyicileri arasındadır.

– Sosyal hayattan kopmalar gerçekleşir. Kalabalık ortamlarda konuşulanları anlamama, kişinin sosyal hayattan uzaklaşmasına sebebiyet verir.

– Hayat standartları düşmeye başlar. Televizyonu izlerken anlayamama, zil ve telefon seslerini duyamama, telefonda konuşamama kişinin yaşam standartlarını ciddi oranda düşürür.

– Tüm bunların sonucunda kişide huysuzluk, içe kapanma durumları baş gösterir. Sessiz bir dünyaya alışma eğilimine girilir. Bu da minör ve majör depresyonlara sebebiyet verir.

– İşitme kaybını yaşayan birey yenidoğan bir bebek ise 4,5 yaşına kadar cihazlandırılmaması durumunda konuşamaz ve konuşmaları anlayamaz şekilde hayatına devam edecektir!

– Çocuklarda işitme kaybı hızlı şekilde müdahale edilmez ise sosyal ve psikolojik çökmelere sebebiyet verecektir!

Tüm bu etkileri göz önünde bulundurduğumuzda işitme kaybı varlığında işitme cihazı kullanılmamasının ne derece tehlikeli olduğunu anlayabiliriz. İşitme cihazı ise bu durumlarda ne işe yarar, sıralayacak olursak;

– Çevredeki tüm sesler normal şekilde duyulur.

– Konuşmaların anlaşılırlığı işitme cihazı kullanılmayan duruma göre çok daha iyidir.

– Konuşmaların anlaşılamaması ilerleyen bir durumdur. İşitme cihazı kullanımında algılamanın kötüleşmesi duracak, kısmi oranlarda iyileşmeler gözlemlenecektir.

– Sesler normal ve doğal şekilde duyulabildiği için günlük hayatta güvenli şekilde yaşam ve çalışma devam edecektir.

– Konuşulanları rahat algılayabilen birey, kendini sosyal hayattan soyutlamayacaktır.

– Konforlu TV izlenimi, telefon ve zil seslerinin duyulması, çok daha rahat ve güvenli iletişim kurma gibi etkiler kişinin hayat standartlarını yüksek seviyede sürdürmesine olanak sağlar.

– Sessizliğe teslim olmayan bir birey, psikolojik olarak da daha normal ve mutlu bir hayat sürecektir.

– Yenidoğan bebeklerde zamanında cihazlandırma ve destek sayesinde bebek yaşıtlarıyla aynı seviyede gelişim gösterecek, hayatı boyunca işitme kaybının getirdiği herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmayacaktır.

– Çocuklarda işitme cihazı kullanımıyla birlikte çocuğumuzda herhangi bir gerileme gözlenmeyecek;psikolojik, sosyal ve akademik anlamda problem yaşamayan mutlu bir çocuk gelişimi gözlenecektir.

 

Si-Ser İşitme Merkezleri sağlıklı günler diler.

Paylaş :