KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Nedir?

  İşitme cihazı, bilinirliği ülkemizde istenilen seviyede olmayan ancak işitme kayıplarının rehabilitasyonunda kullanım oranı en yüksek olan tıbbi cihazlar olarak tanımlanabilir. Ülkemizde işitme kaybı yaşayan birçok kişi ‘İşitme cihazı nedir?’ sorusunu sormakta. İşitme cihazının ne olup olmadığını daha iyi anlayabilmek için öncelikle işitme kaybını ve günümüzde işitme kaybının neden bu kadar arttığını bilmek daha iyi olacaktır.

  Dünyamız sürekli gelişmekte ve bu gelişme de olumlu durumlarla birlikte olumsuz durumları da beraberinde getirmekte. Bunlardan bir tanesi de çağımızın hastalıkları arasında gösterilen gürültü. Teknolojinin bu denli gelişmesi aşırı derecede gürültüyü de beraberinde getirdi. Bunun yanında doğallıktan uzaklaşan yaşam tarzlarımız, besinlerin sağladığı faydaların yanında zararlar da içermesi, yüksek miktarda ototoksik etkilere maruz kalmamız gibi tüm etkenleri bir araya getirdiğimizde sağlığımızı tehdit eden risklerin dünya tarihi boyunca hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye geldiğini görmekteyiz. İşte bu risklerden en çok nasibini alan organlarımızdan birisi de ne yazık ki kulağımız ve dolayısıyla işitmemiz.

  İşitme kaybı bugün ülkemizde 3-4 milyon kişide var olan bir rahatsızlık. İşitmede yaşanılan problemlerin büyük bir çoğunluğunun ise çözümü ne yazık ki diğer rahatsızlıklar gibi ilaç ve cerrahi gibi yöntemlerle önüne geçilebilecek çözümler değil. Burada en büyük çözüm olarak teknolojinin bize getirdiği en büyük nimetlerinden birisi olan işitme cihazı önümüze çıkıyor. İşitme kaybı yaşayan, çevresinde işitme kayıplı bireyler olan birçok kişi işitme cihazıyla ilgili yeterli bilgiye sahip değil, bu sebeple ‘İşitme cihazı nedir?’ sorusu da sıkça sorulan ve cevabı ülkemizde net olarak bilinmeyen sorulardan birisi.

  İşitme cihazı, işitmesinde kayıp olan bireylerin çevredeki tüm sesleri normal seviyede duyması için geliştirilmiş cihazlara verilen genel isimdir. Buradaki tek istisna durum, total(tamamen) işitme kaybı yaşayan bireylere uygulanan koklear implant uygulamasıdır. Koklear implantları ayrı bir sınıfta inceleyecek olursak, işitmenin normalleştirilmesi için kullanılan tüm cihazlara işitme cihazı diyebiliriz.

  İnsanlık tarih boyunca işitme kaybı yaşamış ve çok eski dönemlerde ellerini kulağının arkasına götürerek sesleri daha normal seviyede almaya çalışmışlardır. Yılların ve teknolojinin ilerlemesi ile çok daha gelişmiş işitme cihazları geliştirilmiş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Genel çalışma mantığı olarak dışarıdaki sesleri Mikrofon yardımıyla toplayan işitme cihazları, içlerindeki Dijital Sinyal İşlemleyici(DSP) ile kişinin işitme kaybına uygun şekilde işlemler ve sonrasında Hoparlör yardımıyla sesi tekrar üreterek kulağa gönderirler. Buradaki esas nokta; işitme cihazının kişiye özel bir cihaz olmasıdır. Sesleri kişinin işitme kaybına göre işlemleyip düzelterek yeniden oluşturan işitme cihazları kişiye özel fayda sağlamak üzerine uygulanan cihazlardır.

  İşitme cihazlarının ülkemizdeki bilinirliği ve algısı ne yazık ki istenilen düzeyde değil. Tüm dünyada işitme kaybı denildiğinde ilk akla gelen şey işitme cihazı iken ülkemizde işitme cihazı çok sevilen bir şey değil. Bunun sebepleri arasında geçmişte yapılan yanlış uygulamalar ve kullanılan eksik-yetersiz teknoloji ile uygun uzman eksikliğiydi. Ancak günümüzde işitme alanındaki tüm gelişmelerin ülkemizde de üst seviyelere çıktığını göz önünde bulundurursak, işitme cihazı ve işitme cihazı uygulamasının işitme kayıplarında başvurulacak ilk yol olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

  İşitme cihazı ne işe yarar, işitme cihazları çeşitleri nelerdir gibi soruların cevapları için bloğumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz. https://www.siser.com.tr/isitme-cihazi-ne-ise-yarar/

  Si-Ser İşitme Merkezleri sağlıklı günler diler.

  Paylaş :

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.