KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Pilleri  İşitme cihazı pilleri, gelişmiş işitme cihazlarınıza güç sağlar. Tüm teknolojik cihazlar gibi, işitme cihazları da batarya(pil) ile çalışır. Genel olarak işitme cihazları tek kullanımlık Çinko-Hava(Zync-Air) piller ile çalışırken, son dönemde şarj edilebilir pil ile kullanılabilen işitme cihazları az da olsa kullanıma sunulmaya başlanmıştır.

  Şarj Edilebilir Piller

  Son dönemde çıkan bu teknoloji ile cihaz içerisinde bulunan şarj edilebilir pil değiştirilmeden, şarj ünitesine bağlanarak kullanılmaktadır. 1 ya da 2 günlük enerji depolayan bu piller günübirlik veya 2 günde bir şarj edilerek kullanım imkanı sunmaktadır. Dezavantajları ise şarj edilebilir Lityum pillerin ömürleri dolduğunda değişim ücretlerinin yüksek olmasıdır.

  Standart Tek Kullanımlık Piller

  Çinko-Hava(Zync-Air) piller geçmişten günümüze işitme cihazlarının kullanımında tercih edilen ilk seçenek olmuştur, hala günümüzde üretilen cihazların geneli tek kullanımlık pillerle çalışacak şekilde üretilmektedir. Üzerlerinde bulunan jelatinin sökülmesi sonucunda hava ile tepkimeye giren ve bu şekilde enerji üreten tek kullanımlık piller, bittikten sonra şarj edilemez ve çöpe atılır. Dünya genelinde 6’lı paketler(blisterler) halinde satılan bu piller yaklaşık 4 senelik bir bekleme süresi ile üretilmektedir.

  İşitme cihazı pilleri işitme cihazının çalışması için uygun voltaj değerinde enerji ürettiği için aynı boyutta saat pili ya da başka piller işitme cihazında tercih edilmemelidir.

  Tek Kullanımlık İşitme Cihazı Pillerinin Boyutları

  İşitme cihazları birçok farklı boyutta ve stilde ve farklı güç gereksinimlerine sahiptir. Ayrıca, ileri dereceli işitme kaybı olan kişiler için işitme cihazları genellikle daha fazla güç ve daha büyük piller kullanır. 

  Piyasada 4 boyutta işitme cihazı pili bulunmaktadır. En küçükten en büyüğe boyutları: 10, 312, 13 ve 675 numaralı pil olarak belirtilebilir. En yaygın dört işitme cihazı pil boyutu, bir kuruşun çapından daha küçüktür:

  • 10 No Piller – 5,8 mm genişlik, 3,6 mm yükseklik
  • 312 No Piller – 7.9 mm genişlik ve 3.6 mm yükseklik
  • 13 No Piller – 7,9 mm genişlik x 5,4 mm yükseklik
  • 675 No Piller – 11,6 mm genişlik, 5,4 mm yükseklik

  Tek kullanımlık işitme cihazı pilleri için renk kodlaması

  Boyut farklılıklarını fark etmek ve hatırlamak zor olabileceğinden, pil ambalajı renk kodlu olduğundan doğru olanları bulmak ve satın almak daha kolaydır.

  işitme cihazı pilleri pil ömrü

  İşitme Cihazı Pilleri İçin Pil Ömrü

  Şarj edilemeyen işitme cihazı pilleri, 16 saatlik kullanım süresine bağlı olarak 5 ila 28 gün arasında sürebilir. Bu, pilin boyutuna ve işitme cihazının ihtiyaç duyduğu güce bağlıdır. Genellikle, daha küçük pillerin pil ömrü daha büyük olanlara göre daha kısadır.

  İşitme cihazı pillerinin ortalama ömrü aşağıdaki gibidir:

  • 10 No Piller – 5 ila 7 gün
  • 312 No Piller – 7 ila 10 gün
  • 13 No Piller – 10 ila 15 gün
  • 675 No Piller – 20 ila 28 gün

  İşitme cihazı pili ömrünün kısalması durumunda, işitme cihazında bir sorun olabilir. Bu durumda, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için kullanım kılavuzunuza veya işitme sağlığı uzmanınıza başvurmalısınız.

  İşitme cihazınızın çalışmadığı durumlarda, pilin bitmiş olması ya da cihazın arızalanmış olması gibi 2 durum karşımıza çıkmaktadır. Basit bir testle problemin pil kaynaklı olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Pilinizi yarım metre yükseklikten sert bir zemine bıraktığınızda pil zıplamayıp olduğu yere tok şekilde düşüyorsa pilinizde problem olmaması muhtemeldir. Ancak piliniz zıplıyorsa pilinizin bitmiş ve kullanılamaz olması muhtemeldir.

  İşitme Cihazı Pilleri Nereden Alınır?

  Pilleri, yakınınızdaki bir işitme cihazı merkezinden satın almayı tercih edebilirsiniz. İşitme cihazı tedarikçileri hızlı bir şekilde pil stoklarından geçtiğinden, birçok kullanıcı daha taze piller aldıklarını düşünmektedir. Ayrıca, cihazınız için hangi pil boyutuna ihtiyacınız olduğunu unutursanız, işitme sağlığı uzmanı doğru olanı satın aldığınızdan emin olacaktır.

  Ayrıca, işitme sağlığı uygulayıcınızın herhangi bir pil kulübü veya indirim programı sunup sunmadığını sormaya değer. Bu programlar pil satın alımlarınızda paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir ve bazı durumlarda pillerin doğrudan size gönderilmesini talep ederek ofise seyahatinizi kaydedebilirsiniz.

  Bununla beraber işitme cihazı pili olduğuna emin olduğunuz durumlarda, orijinal ürünleri internetten de satın alabilirsiniz.

  İşitme Cihazı Pil Fiyatları

  İşitme cihazı pilleri, kaliteleri ve ömürlerine göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple 1 blister(6 adet) pil mevcut piyasada 15 TL ile 25 TL arasında değişen fiyatlarla satılabilmektedir.

  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.