KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Raporu Veren Hastaneler Hangileridir?  İşitme cihazı kullanması gereken kişi, eğer SGK’dan destek almadan işitme cihazı almak istiyorsa herhangi bir hastaneden rapor almasına gerek yoktur. Herhangi bir KBB hekiminin yazacağı bir reçete ile Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış işitme merkezlerinden işitme cihazı alabilir.Reçete zorunluluğu ilk kez işitme cihazı kullanacak kişiler için geçerlidir. Daha önce işitme cihazı kullanmış kişiler için reçete zorunluluğu yoktur, doğrudan işitme merkezine başvurarak işitme kaybına uygun işitme cihazı temin edebilir.

  SGK’dan destek alarak işitme cihazı almak isteyen kişilerin, Türkiye genelindeki Devlet hastanelerinden, Tıp Fakülteleri Hastaneleri ve Vakıf üniversiteleri Hastaneleri işitme cihazı raporu almaları gerekmektedir.

  Bünyesinde KBB hekimi bulunmayan hastaneler işitme cihazı raporu düzenleyememektedir. İşitme cihazı kullanacak kişi; Bebek, Çocuk veya 18 yaşından küçük ise herhangi bir devlet hastanesinden alacağı sağlık kurul raporu geçerli olmayacaktır.18 yaş altı grubunun işitme cihazı raporları, Sağlık Bakanlığı 3.Basamak hastaneleri yani Eğitim ve Araştırma Hastaneleri veya Tıp Fakülteleri tarafından düzenlenmiş olması gerekmektedir aksi durumda SGK, sağlık kurul raporlarını geçerli kabul etmemektedir.

  Yıllar önce, Özel hastaneler tarafından düzenlenmiş işitme cihazı raporları bir süreliğine kabul edilmiş ancak sonraki sağlık uygulama tebliğleri ile bu uygulama sonlandırılmıştır.Halk tarafından özel hastane olarak bilinen ancak Vakıf üniversiteleri çatısı altında hizmet veren hastanelerin düzenlediği işitme cihazı raporları geçerlidir ve SGK bu raporları dikkate alarak işitme cihazı için destek vermektedir.

   

  İşitme cihazı raporu nereden alınır?

  İşitme cihazı raporunun nereden alınacağına dair yukarıda detaylı bilgi verilmiştir.

  Özetle;

  1. Bünyesinde KBB Hekimi çalışan ve Rapor düzenleyen tüm Devlet Hastaneleri(18 yaş üzeri için)
  2. Tüm Tıp Fakültesi hastaneleri(Tüm yaş grupları için)
  3. Tüm Vakıf  Tıp fakültesi hastaneleri(Tüm yaş grupları için)
  4. Özel hastane raporları geçerli değildir.

   

  Paylaş :
  Yazar Kutusu