KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

  İşitme cihazı seçimi hastanın işitme kaybının tipi, derecesi, konuşmayı ayırt etme skorları, rahatsız olduğu ses seviyesi, kişinin sosyo-ekonomik yapısı, psikolojik durumu, el becerisi gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. İşitme cihazı kullanımındaki ana amaç, kişinin konuşmayı anlama ve konuşmayı sürdürme becerisini en üst seviyeye çıkarabilecek işitme cihazının doğru bir biçimde belirlenmesi,uygulanması ve böylelikle işitme cihazının hasta tarafından günlük olarak kullanma motivasyonunu artırmaktır.

  İhtiyaçların Değerlendirilmesi

  İşitme uzmanınız yaşam tarzınız, beklentileriniz, kişisel tercihleriniz ve düşünceleriniz, önceki işitme cihazı deneyimleriniz, işitme testi sonuçlarınız gibi bilgileri edinmek için sizinle derinlemesine bir istişare yaparak seçim sürecine başlamalıdır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak sizin için uygun gördüğü işitme cihazı seçeneklerini incelemeniz için size sunmalıdır.

  İşitme Testi Sonuçlarının Yorumlanması

  Yapılan işitme testi sonuçlarınıza göre hangi tip ve modelde işitme cihazının sizin için en uygun olduğunu belirleyebilir. Küçük, kulak içi yerleşimli veya kanal içi yerleşimli modeller hafif-orta derecede işitme kayıpları için kullanılabilirken daha büyük kulak arkası modeldeki işitme cihazları ileri derecede dâhil olmak üzere herhangi bir işitme kaybı için kullanılabilir. İşitme kaybınızın konfigürasyonu da önemlidir. Eğer sizin kaybınız orta frekanslarda düşük ve yüksek frekanslardan daha yüksek ise, işitme kaybınızı daha iyi karşılayacak gelişmiş teknolojinin getirdiği işitme cihazı özelliklerinin bazılarına ihtiyaç duyabilirsiniz. İhtiyacınız olan teknolojinin miktarı işitme kaybınızın tipi, şekli ve derecesiyle belirlenebilir. Kulak kanalınızda daralma, akıntı, iltihap, sık sık kirlenme, aşırı terleme gibi sorunlar varsa kulak arkası modelde bir cihaz kullanmanız gerekmektedir.

  Yaşam Biçimi ve Tarzı

  İşitme cihazı almaya işitme merkezlerine gittiğiniz zaman işitme uzmanları arzu ettiğiniz yaşam tarzının resmini iyi alması önemlidir. İşitme kaybınız arttıkça belirli ortamlardan ve sosyal durumlardan yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz. Yaşam tarzınız ve gün içindeki faaliyetlerinize göre işitme cihazı seçimi çok önemlidir. Örneğin, eğer gününüzü aileniz ve arkadaşlarınızla telefonda konuşarak geçiriyorsanız, telefonunuz ile uyumlu ve iyi çalışan bir işitme cihazı isteyeceksiniz. Genellikle günümüzdeki dijital gelişmiş işitme cihazları farklı miktardaki arka plan gürültüsüyle ve farklı ortamlarla karşılaşan insanlar için tasarlanmış durumdadır. Daha az arka plan gürültüsüyle ya da gününüzü genellikle evde geçiren biriyseniz temel modellerde işitme cihazı tavsiye edilir.

  Önceki İşitme Cihazı Deneyimi

  Yeni bir işitme cihazı seçeceğiniz zaman önceden kullandığınız işitme cihazınızı düşünmek önemlidir. Son işitme cihazınızı sevdiniz mi? Memnun musunuz? Neden? Ses kalitesinden, cihaz görünümünden, stilinden ya da başka bir şeyinden hoşlandınız mı? Hangi yeni teknolojileri ve özellikleri denemek istersiniz? Bu tür bir anlayış işitme uzmanınıza sizin memnuniyetinizi sürdürmek ve arttırmak için hangi yeni işitsel enstrümanlara ve teknolojilere ihtiyacınız olacağını belirlemeye yardımcı olacak.

  Tek İşitme Cihazı Mı? Çift İşitme Cihazı Mı? Hangisini Tercih Etmeliyim?

  Doğuştan iki kulağa sahip olmamızın bir nedeni vardır. İki kulağınızda işitme kaybı varsa her iki kulağında işitme cihazıyla donatılmalı gerekmektedir. Sağlıklı insanlar iki kulağa sahiptir, çünkü her iki kulağımızdan duyduğumuz zaman çevreden gelen sesleri ve konuşmaları daha açıkça duyabilir, özellikle konuşmayı arka plan gürültüsünden daha kolay ayırabiliriz. Sesin yön tayinin iki kulak arasında karşılaştırma yaparak anlayabiliriz. Sadece iki kulağa sahip olmak daha iyi ve net bir ses kalitesi verebilir. Sinemalarda uygulanan filmin gerçekliğini arttırmak adına sizi çevreleyen bir surround ses sistemi bulunur. Sesi farklı yönlerden alırsak ortamın gerçekliğini daha fazla hissedebilmemiz ve sesten keyif almamız mümkün olabilir.

  Sonuç olarak her iki kulağınızda işitme kaybı varsa ve bir ya da iki işitme cihazı alma konusunda kararsızsanız, iki işitme cihazıyla yola çıkmanız daha efektif bir seçenek olacaktır.

  Paylaş :