KAPAT

Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  • Adınız Soyadınız
  • Telefon Numaranız
  • E-posta Adresiniz
  • Mesajınız
close
randevuBilgi Al
bize-ulasBize Ulaş
Takipte kalın!
Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

İşitme Cihazı

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme cihazı; duymada problem yaşayan kişilerin normal şekilde duymaları için geliştirilmiş tıbbi cihazlardır. İşitme cihazları, tüm dünyada işitme kayıpları için en çok kullanılan ve en çok verim alınan rehabilitasyon yöntemidir.

İşitme Cihazı Ne İşe Yarar?

İşitme cihazlarının en temel görevi, işitme kayıplı kişinin duyamadığı sesleri duyulabilir şekilde yükseltmesidir. İşitme cihazları içlerindeki mikrofonları vasıtasıyla sesleri dış ortamdan toplar, kullanıcının işitme kaybına göre sesleri yeniden işlemler ve hoparlörü vasıtasıyla sesi üretip kulağa ileterek normal ve doğal duyum sağlar. İşitme cihazı en küçük sesleri bile almanıza, konuşmaları rahat ve normal şekilde anlamanıza, çevrenizdeki türlü sesleri duyabilmenize, televizyonu rahat şekilde izlemenize ve daha birçok rahatlığa olanak sağlar. İşitme cihazlarının ne işe yaradığı hakkındaki daha detaylı bilgilere blog sayfamızdaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

İşitme Cihazını Kimler Kullanmalıdır?

Kulakta meydana gelen problemler sonucunda çeşitli oranlarda duyma kayıpları yaşanabilir. Bu işitme kayıpları sonucunda sesler doğal ve yeterli seviyede alınamaz, bunun sonucunda da konuşmayı anlayamama gibi problemlerle karşılaşılır. Bazı işitme kayıpları geçici olarak nitelendirilebilirken, birçok işi kaybı kalıcı olarak meydana gelmektedir. Geçici işitme kayıplarında ilaç ve cerrahi yöntemlerle iyileşme gözlemlenebilirken, tedavi sonucunda düzelme gözlenmeyen veya kalıcı olarak meydana gelen işitme kayıpları için uygulanan tek yöntem işitme cihazı kullanımıdır. İşitme cihazı kullanımı bir tedavi değil, rehabilitasyon yöntemidir.

İşitme Cihazı Çeşitleri

İşitme kayıpları çok çeşitli olabildiği için, işitme cihazlarının da birçok çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak hava yolu ve kemik yolu işitme cihazları olarak 2’ye ayrılan işitme cihazları;

– Kulak Arkası İşitme Cihazı

– Kulak İçi İşitme Cihazı

– RIC( Hoparlör Kulak İçinde) İşitme Cihazları

– Gözlük Tip İşitme Cihazları

– Taç(Bant) Tip İşitme Cihazları

– Cep Tipi İşitme Cihazları

Gibi farklı modellere ayrılmaktadır. İşitme cihazı çeşitleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için blogumuzu ziyaret edebilir ve sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

İşitme Cihazı Markaları

Dünya üzerinde 30’a yakın işitme cihazı markası bulunmaktadır ve bu markaların neredeyse hepsi ülkemizde bulunabilmektedir. Avrupa, Amerika, Uzak Doğu ve Türkiye başlıca işitme cihazı menşei olan ülkelerdir. İşitme cihazı markaları ve kaliteleri konusunda önemli olan nokta cihazın hangi ülkeye ait bir marka olduğu değildir. Çünkü birçok işitme cihazı markası kurulduğu ülkede değil uzak doğu veya 3. Dünya ülkesinde üretim gerçekleştirmektedir. Bununla beraber her firma ve markanın ekonomik, orta seviyeli ve yüksek kaliteli cihazları bulunmaktadır. İşitme cihazlarında asıl önemli olan konu; kişiye en uygun işitme cihazının seçilmesi, uygulanması ve satış sonrasındaki hizmetin kalitesidir. Si-Ser İşitme Merkezlerinde işitme uzmanlarımız gözetiminde işitme kaybınıza en uygun cihaz seçilerek kulağınıza göre uygulanır ve satış Türkiye genelindeki 68 şubemizden ve yaygın servis ağından faydalanırsınız. Kaliteli hizmet anlayışı ile kulak arkası, kulak içi ve diğer tüm işitme cihazı modellerine ulaşmak için sizleri en yakın şubemize bekliyoruz.

İşitme Cihazı Fiyatları (SGK Katkısı Ne Kadar?)

İşitme cihazları birçok çeşide ve modele sahiptir. Kullanıcının işitme kaybı, kulak yapısı, konfor beklentisi gibi birçok faktör işitme cihazı seçimini ve dolayısı ile fiyatını da etkilemektedir. Ülkemizde işitme cihazı fiyatları 1500 TL’den başlamakta olup, model ve teknoloji özelliklerine bağlı olarak 10.000 TL rakamlarına çıkabilmektedir. Bununla beraber ülkemizde her 5 senede bir SGK vasıtasıyla işitme cihazı alımlarında devlet katkı payı ödenmektedir. İşitme cihazlarındaki devlet katkı payıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İşitme Cihazı Zararlı Mıdır? (İşitme Cihazı Kulağı Tembelleştirir Mi?)

İşitme cihazları, tüm dünyada işitme kayıplarının rehabilitasyonunda tercih edilen 1 numaralı yöntemdir. İşitme kaybı sonucunda bireyde oluşan rahat işitmeme ve konuşmaları anlayamama sorununu, sesleri normal seviyeye yükselterek düzeltir. İşitme cihazları kişiye doğru şekilde uygulandığında herhangi bir problem oluşmadan, yüksek memnuniyet ile kullanılan cihazlardır. Akademik kuruluşlarca yapılan tüm bilimsel çalışmalar da işitme cihazının zararlı değil faydalı bir tıbbi cihaz olduğunu ve kulağı tembelleştirmeyecektir.

İşitme Cihazına Alışmak Kolay Mıdır?

İşitme cihazı kullanıcının kulağına uygun şekilde uygulanıp ayarlanırsa, alışma süreci yalnızca saatler sürecektir. İşitme cihazı kullanıcıları sesleri daha doğal ve normal şekilde duydukları için cihazı kulağından çıkardığında eksik hissetmektedir. Kişinin yaşı ve özelliklerine uygun olarak verilen işitme cihazlarının hem kullanımı hem de bakımı son derece rahat gerçekleşmektedir.

Paylaş :