KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Duyusuna Zarar Veren Şeyler  Beş duyu organından en önemli olanı, iletişimde rol aldığı görev göz önünde bulundurulduğunda kulak olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulak, işitme organıdır ve çevreden gelen sesleri ayırt etme ve algılama görevini üstlenmektedir. Kulak sağlığı, oldukça önemlidir. Bu nedenle de iyi korunması ve herhangi işitme kaybının oluşmaması için kulak sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

   

  İşitme Kaybına Sebep Olan Nedenler

  Ancak bazı durumlarda işitme kaybı yaşanabilmektedir. Bazı durumlarda işitme sağlığı geri tamamen veya kısmen kazanılabildiği gibi bazen maalesef işitme organı kulak işlevini kaybetmektedir. Bu sebepler bir kaç ana başlıkta toplanabilmektedir.

   

  Kalıtsal Ve Genetik Hastalıklar

  Kalıtsal hastalıklar, tıbben genetik olarak gelen veya anne karnında alınan hasarlar ve yetersiz veya sağlıksız gelişimin neden olduğu rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklarda genel olarak kulak işlevini tamamen yitirmektedir. Bu rahatsızlıklar ise;

  – Aileden gelen genetik nedeniyle işitme kaybının oluşması durumu veya doğuştan gelen kulak yapısı bozukluğu.

  – Hamilelik sürecinde annenin kontrolsüz ilaç kullanımı, radyasyona maruz kalınması.

  – Kordon dolanması veya yeni doğan sarılığı gibi doğum hastalıkları

  – Sendromik hastalıklar olarak değerlendirilen Down Sendromu veya Waardenburg Sendromu gibi farklılık hastalıkları kalıtsal ve genetik olarak işitme kaybı nedenleri olarak değerlendirilmektedir.

   

   Mikrobik Hastalıklar

  İşitme kaybının en çok görüldüğü durumlar ise mikrobik olarak değerlendirilen veya vücudun tam olarak işlevlerini yerine getirmemesinden kaynaklanan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar her yaşta ortaya çıkabilmektedir;

  – Orta kulak iltihabı gibi kulak zarını veya kulak içini etkileyen rahatsızlıklar

  – Kızamık, kabakulak gibi viral hastalık sınıfında değerlendirilen rahatsızlıklar

  – Ateşli bir hastalık olarak değerlendirilen menenjit

   

   Diğer Etkenler

  Kulak sağlığını etkileyen diğer etkenler ise;

  – Desibel seviyesi kulağın tolere edebileceğinden yüksek gürültülere maruz kalmak.

  – İç kulakta bulunan tüy hücrelerinin harabiyeti.

  – Sistemik rahatsızlıklar.

  – Kafa bölgesindeki tümörler.

  – Kulak bölgesine alınacak sert darbeler.

  – Trafik veya diğer kaza durumlarıdır.

   

  Kulak Sağlığının Korunması İçin Yapılması Gerekenler

  Kulak sağlığının korunması oldukça önemlidir. Bu nedenle de işitme sağlığı açısından oldukça titiz davranılmalıdır. Herhangi bir ağrı, işitme azlığı, çınlama ve uğultu durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve düzenli olarak kulak sağlığı kontrolleri yapılmalıdır.

  Kulak sağlığının korunması için yapılacak en önemli şey gürültüden ve yüksek sesten uzak bir hayat standardı oluşturmaktır. Kulakta meydana gelecek birçok problemin birincil sebebi i-olarak gürültüyü nitelendirebiliriz. Bununla beraber dış kulak fizyolojisini bozacak durumlardan (nem dengesi, havalanma vb.) durumlardan kaçınılmalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonları kulağı da etkileyebileceği için özellikle kış aylarında dikkatli olunmalıdır.

  Paylaş :
  Yazar Kutusu