KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  İşitme Kaybı Tipleri  İşitme kaybı çeşitlerini genel itibariyle 5 gruba ayırabiliriz.

  1. İletim tipi işitme kaybı
  2. Sinirsel (Sensörinöral) (S/N) işitme kaybı
  3. Karışık (Mikst) tip işitme kaybı
  4. Fonksiyonel işitme kaybı
  5. Merkezi (Santral) işitme kaybı

  Bununla beraber farklı işitme kaybı türleri için farklı işitme cihazı çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak hava yolu işitme cihazı ve kemik yolu işitme cihazı olarak ikiye ayrılan işitme cihazları kendi içlerinde de birçok çeşide sahiptir.

  • Havayolu işitme cihazları = Kulak içi İşitme Cihazları, Kulak Arkası İşitme Cihazları, RIC(Hoparlörü Kulak içinde olan) İşitme Cihazları, TIE( Mikrofon ve Hoparlörü kulak içinde olan) işitme cihazları
  • Kemik Yolu İşitme Cihazları = gözlük tip işitme cihazları, taç tip işitme cihazları.

  İletim Tip İşitme Kaybı

  Dış ve orta kulak fonksiyon bozukluklardan (Kulak kepçesi, kulak zarı patolojileri, orta kulak patolojileri ve hastalıkları, Östaki disfonksiyonu, eksternal otit vb.) kaynaklanan bir işitme kaybıdır. Tıbbı olarak tedavisi mümkündür. Tedavinin başarısız olması durumlarda işitme cihazları önerilir. İşitme cihazlarından maksimum derecede fayda sağlayabilirler. İletim tip işitme kaybına sahip kişilerin sorunu; sesleri zayıf duyarlar. Algılama sorunları yoktur. Kaliteli ve uygun işitme cihazıyla yeteri kazanç sunulduğunda, algılamaları çok iyidir. İletim tipi işitme kaybıyla ilgili detaylı bilgi için: https://www.siser.com.tr/iletim-tipi-isitme-kaybi/

  Yaygın görülen nedenleri

  • Soğuklardan orta kulak sıvısı
  • Kulak enfeksiyonları ve alerjileri
  • Dış kulak malformasyonu
  • Kulak kiri
  • Kulak zarı yırtılması
  • Yabancı cisim varlığı
  • Otoskleroz
  • Kemikçilerde dislokasyon


  Sensörinöral İşitme Kaybı

  Sensörinöral İşitme Kaybı İç kulakta olan işitme sinirlerinde meydana gelen işitme kaybıdır. Nedeni ise; viral enfeksiyonlar, akustik travma, meniere sendromu, kafa travması, antibiyotikler ve aşırı gürültü gibi nedenler sayılabilir. Sinirsel tip işitme kaybının tedavisi pek mümkün değildir. Kişinin iletişimini sürdürebilmesi için randımanlı ve uyumlu işitme cihazı kullanması gerekmektedir. Bu hastalığa sahip kişiler algılama sorunu yaşarlar, sesleri pek ayırt edemezler, konuşulanın ve seslerin çoğunu veya bir kısmını anlamakta zorluk çekerler. Konuşanı anlamak için üstün vasıflı işitme cihazına ve dudak konuşmasına ihtiyaç duyarlar. Detaylı Bilgi:https://www.siser.com.tr/sensorinoral-isitme-kaybi/

  Yaygın Görülen Nedenleri

  • Kafa travması
  • Yüksek ses seviyesine maruz kalma
  • Genetik veya kalıtsal işitme kaybı
  • Menenjit ile ilişkili işitme kaybı
  • İç kulak malformasyonları
  • Akustik tümör

  Karışık (Mikst) Tip İşitme Kaybı

  Hem iç kulakta hem de dış ve orta kulakta oluşan bir işitme kaybıdır. Diğer bir deyimle, aynı kulakta iletim tip ve sinirsel tip işitme kaybının beraber oluştuğu bir işitme kaybıdır.

  Bu işitme kaybına sahip kişiler, bazı kelimeleri gayet iyi anlarken, diğer kelimeleri ayırt edemezler. Genelde bu hastalığın tedavide başarı oranı zayıftır. İşitme cihazını kullanarak işitme sorunlarını asgariye indirgeyebilirler. Uygun kaliteli işitme cihazını, düzgün uyarlama ile kullandıklarında iyi derece fayda sağlayabilirler.

  Fonksiyonel İşitme Kaybı

  Organik kökeni olmayan, emosyonel bir işitme kaybıdır. Bu hastalığa sahip kişiler, işitme cihazını kullanarak işitme sorunlarını çözebilirler.

  Merkezi İşitme Kaybı

  İşitme merkezinin zedelenmesi durumunda meydana gelen bir işitme kaybıdır. Koklear çekirdekler ve işitsel korteks arasında farklı nedenlerden oluşan sorunlardan meydana gelen bu tür işitme kaybının da tedavisi pek mümkün değildir. Bu kayba sahip kişiler, işitme cihazı kullanarak sorunların bir kısmını düşürebilirler.

  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.