KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara
  06 Ağustos 2017

  İşitme kaybı tükenmişlik sorununa da neden olabilir

  İşitme sorunu yaş ilerledikçe görülme sıklığı artan bir sorun olsa da küçük yaşlarda işitme kaybı zihinsel gelişimi de etkiliyor.

  Pedakustiker Mehmet Emin Ağaç, işitme kaybının zihinsel gelişimi engellediğini belirterek,”Zihinsel gelişim sorunu yaşayan bir birey potansiyelinden daha az üretir, daha az hayal eder ve daha az katkı sunabilir. Hayallerin zayıflaması veya hayal tedirginliği ise tükenmişliğe neden olabiliyor” dedi.

  Ear Technic Yönetim Kurulu Başkanı da olan Mehmet Emin Ağaç, işitme sorununun kişide üretkenliği yok ederek tükenmişlik sendromuna yol açabildiğine dikkat çekti. Mehmet Emin Ağaç, normal işiten ile işitmeyen arasında zihinsel ve sosyal yaşam açıdan eşitlik ilkesinin kalktığını belirterek, şu bilgiyi verdi.

  “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki: işitme sorunu olan, her zaman denginden geride kalır, yaşam içinde sorun yaşayan bir birey olarak diğer işiten ve duyan bireylerden mutlulukta, yaşamın zevklerinin çoğunda eşitliği kayıp eder. Zihinsel gelişim sorunu yaşayan bir birey potansiyelinden daha az üretir, daha az hayal eder ve daha az katkı sunabilir. Zihinsel gelişim sorunu üretkenliği frenler ve üretkenliğin ömrünü kısaltır.

  NEGATİF DÜŞÜNCE ARTAR, İÇİNE KAPANIR

  Bir insanın gelişim süreci içerişinde hedefleri vardır. Bunu belirleyen faktörler vardır. Örneğin o kişide azim oluşur. Ancak, işitme kaybı, kişiyi çevresinden ve isteklerinden soyutlar. Ömründe  zaman kaybına, özgürce ve mutlu yaşamasına engel olur. Hayallerin zayıflaması veya hayal tedirginliği, baştan tükenmişliğe neden olur. “Neden  düşüneyim, neden yapayım ki” gibi negatif düşünceler gün geçtikçe düşünce alanını ve hayal alanını daraltır, kocaman dünyada, sınırsız hayal aleminde kendini ve hayallerini yeniden şekillendirmiş olduğu bir çekirdeğin içinde hapsedebilir.”

  Paylaş :