KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Kulak Arkası İşitme Cihazları

  Kulak arkası işitme cihazları (BTE), kulak kepçesinin arkasında duran ve kişiye özel olarak hazırlanan kulak kalıbıyla birlikte kullanılan bir işitme cihazı türüdür. Kulağın içerisine yerleştirilen kulak kalıbı ince bir hortumla kulağın arkasında bulunan cihaza bağlanır ve bu şekilde işitme sağlanmış olur.

  Kulak arkası işitme cihazları, hafif işitme kayıplarından yüksek dereceli işitme kayıplarına kadar tüm seviyeler için kullanılabilmektedir. Hem boyut olarak hemde renk olarak çok fazla seçeneği bulunmaktadır.

  Kulağın arkasına doğru kulak kepçesinin üzerinden kıvrılan kalıp ve tüp yardımı ile kullanılan işitme cihazlarıdır. Kulak arkası işitme cihazlarında ses enerjisi cihaza bağlı ses iletim tüpü ve kulak kalıbı aracılığıyla dış kulak kanalına iletilir. Kulak arkası cihazlarda yönlü mikrofon teknolojisinin özelliğini korumak için cihazın kulak kepçesine yerleşimin de önemlidir. Mikrofon yönleri ön ve arkadan gelen seslerin tayinini yapacak şekilde yerleşmelidir. Kulak arkası işitme cihazları ileri ve çok ileri derecede kayıplı hastaların daha çok tercih ettiği modellerdi. Son yıllarda kulak arkası işitme cihazları boyutları küçülmüş ses iletimini sağlayan aparatların dış kulak yolunu tıkamayan nitelikte (ince tüpe ve hoparlör kanalın içinde) modelleri oldukça yaygınlaşmıştır.

   

  Kulak Arkası İşitme Cihazı Özellikleri

  Bu tip cihazlar kulak arkasında taşınabilecek uygun forma sahiptir. Muz şeklinde bir gövde içerisine mikrofon, amplifikatör, hoparlörün monte edilmesiyle işitme cihazı oluşturulmuştur. Mikrofon cihazın ön üst kısmında bulunmaktadır. Hoparlörden çıkan sesler ise bir plastik hortum ile kulak kalıbına ve kulak kanalına iletilir. Volüme kontrol düğmesi arka kısımda yer alır. Ses kulak kanalına kulak kalıbıyla iletilir. Kulak kalıbı aurikula içine sığacak şekilde oluşturulur. Kulak kalıpları farklı tip ve büyüklükte olabilmektedir. Kulak kalıbı ve hortuma göre sesin akustik özellikleri önemli ölçüde değişmiş olarak kulak kanalına gönderir.  Kulak kalıpları frekans kazanç karakteristiklerini kontrollü bir biçimde değiştirmek için modifiye edilir. İstek ve gerekliliklere göre ventilasyon açılabilir. Önden gelen seslere duyarlılığını arttıran mikrofon düzenekleri bulunan cihazların öndeki mikrofona erişen seslere arkadan gelenlere kıyasla daha fazla duyarlılığı vardır. Bu düzenleme sayesinde yüz yüze diyalog durumunda sinyal/gürültü oranında artma ve dolayısıyla konuşmanın anlaşılırlığın da artma olur.

  Konuşmayı öğrenme dönemindeki bebekler için her yönden gelen seslere duyarlı mikrofonu (omnidirectional) bulunan cihazlar geliştirilmiştir.  Ayrıca boyutları daha büyük olduğu için bu cihazlarda yönlü mikrofonlar daha iyi çalışmaktadır Hafiften çok ileri dereceye kadar tüm işitme kayıplarında kullanılmaktadır. Kulak arkası cihazlar diğer cihazlara göre daha fazla kazanca sahiptir. Yüksek kazanç ihtiyacı olan işitme kayıpları için uygundur

  Farklı Serilerdeki Kulak Arkası İşitme Cihazlarını İnceleyin!