Kulak çınlaması nasıl geçer?

Tinnitus(çınlama); ortamda herhangi bir ses yokken birey tarafından kulakta duyulan seslerdir(rüzgar,su,uğultu,cızırtı sesi…vb). Çınlama zaman zaman ya da sürekli olarak görülebilmekte; tek kulak veya çift kulakta olabilmektedir. Ülkemizde neredeyse her 10kişiden birinde tinnitusa rastlanmakta olup uzun süreli çınlamalar kişin normal hayatını etkileyecek boyuta çıkabilmektedir.Çınlamanın bir çok nedeni olabilir çoğu basit nedenler olabileceği gibi ciddi sorunlarda çınlamaya sebep olabilir. Tansiyon, şeker, stres,yüksek gürültüye maruz kalma en çok görülen sebeplerden olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda iç kulakta yer alan işitme sinirlerin zarar görmüş başlamasıdır.

Kulak çınlamasının belirli bir tedavi şekli yoktur. Çınlamay sebep olan faktörler bulunmaya çalışılmalı o sorunu çözmek için uğraşılmalıdır. Ancak yapılan bütün tektiklere rağmen çınlamanın sebebi bulunmayabilir bu gibi durumlarda kulak çınlamasını bastıracak sesler verilerek çınlamanın etkisi en aza indirilmektedir.

Siser işitme merkezlerinde bulabileceğiniz Earnet Nano serisi cihazlar hem bir işitme cihazı hem de Tinnitusu baskılayan  bir çınlama cihazı görevi yapmaktadır. Öncelikle çınlamanızın hakim olduğu frekans ve şiddet belirli testlerle tespit edildikten sonra teste uygun uyarlamalar cihaza yapılır ve kulak çınlamasına karşı bir beyaz gürültü oluşturarak çınlamayı bastırır. Nano serisi cihazlar şimdiye kadar bir çok çınlama hastası tarafından kullanılmış ve memnuniyet oranı son derece yüksektir. Nano serisi işitme cihazları üzerine bazı saygın üniversitelerin yapmış olduğu bağımsız klinik çalışmalar da mevcuttur. Çınlama şikayetiniz varsa Size en yakın SİSER şubesine uğrayarak destek alabilirsiniz.

Artık sadece tavsiye yetmez, sorunu olanlar Nano kullanarak mutlu olabilirler.
Nano serisi farklı amaçlar için kullanılabilir.
a) En modern teknoloji ve bilgi ile donatılmış 8 kanallı Nano, konforlu ortam oluşturmak için bir işitme sisteminde beklenilenden daha fazla donanıma sahiptir.
Her ortamda, her koşulda kullanıcısına en güzel ortamlar oluşturur, yapay zekâsı sayesinde otomatik geçişler yapar. Mevcut işitme cihazları içinde en hızlı hareket kabiliyetine sahip, en üstün teknoloji ile çalışmaktadır. Her yaşa, her ortama uyumlu olan Nano sınıfının en mükemmel işitme cihazıdır.
b) İşitme kaybının yanı sıra, çınlaması olan kişilere göre özel frekans izolasyon sistemiyle donatılmış mükemmel bir duyma ve rehabilitasyon cihazıdır. Çınlamanın şiddetine ve frekansına

göre cihaz uyarlanabilir. Nano, modern dijital programları ve teknolojik donanım sayesinde çınlamanın şiddetini ve frekansını ( 500-7250 Hz) kontrol altına alabilir.

Yaşamdan kopmadan, çevre ile diyalog içinde kalarak tüm sesleri duyabilir, çınlama ise  izole edilir ve zararsız hale getirilir.

  1. c)Şehir yaşamı ve sanayinin oluşturduğu aşırı gürültülere birçok bünye tahammül edemez duruma gelmiştir. Bünye hassasiyeti giderek artmaktadır. Gürültü kaynakları, kontrol dışı olduğundan birçok insan bu gürültüyü duymak zorunda bırakılmaktadır.

İnsanların elinde kalan tek şey, kendilerini korumaktır. Korumadığı zaman, başta kalıcı işitme kaybı olmak üzere başka hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Nano’nun görevi burada başlar, kişinin duymak istediği sesi duyurmak, rahatsız olan sesleri yok etmek, bünye üzerinde oluşan ses baskısını düşürmektir. En modern filtreleme sistemine sahip Nano, aşırı gürültülerden kurtulmak için ‘’gürültüden korunma’’ cihazı olarak da kullanılabilir.

  1. d)Sadece çınlaması olan insanların rahat bir şekilde kullanabildiği, çınlama bastırma cihazıdır. Cihazın en büyük özelliği

1-Hızlı çalışarak ihtiyacı karşılaması, konforlu sesi sunması,

2-Frekansa ve ses şiddetine uyarlanabilir olması. Müzmin sorun olan çınlama, belirli frekanslarda oluşur ve belirli bir ses şiddeti üretir. Sorunun çözümü olarak kullanılan Nano frekans izolasyon sistemi, frekansa göre uyarlanarak ihtiyaç olan frekansta belirli ses şiddeti üretebilir ve frekansı izole edebilir.

1-    Çınlama şiddetinin kontrol altına alınabilmesidir. Çınlama şiddetinin ölçümünden sonra, doğal ses jeneratörü ile kişiyi rahatsız eden ses seviyesini kontrol etmeye yarar.

3- Performans Kaydı:

Cihazın kullanım süreleri, beğenilen hafızalar, pil tüketimi ve en çok kullanılan ses seviyesinin kaydı tutulur. Yeni program yapılırken; beğenilen ayarlar iyileştirilir, diğer ayarlar ise yeniden düzenlenir. Hasta hakkında yaklaşık 500 veri toplayabilen cihaz hafızası, performansı artırmak için belirli dönemlerde veriler incelenir ve ihtiyaca göre güncellenir. Kullanıcı için aynı zamanda performans raporlama görevi üstlenir.

Artık kullanıcı kontrol altındadır.

4- Yeni nesil endüstri lideri -Uyarlanabilen ötme iptali teknolojisi (UFT)

Hiç kimse, kullanmış olduğu cihazın sesinden rahatsız olmak istemez. Hiç kimse, çevrede oluşan ani seslerin değişiminden rahatsız olmak istemez. Hiç kimse, konuşmayı zorlaştıran ani ötmelerden hoşlanmaz. UFT teknoloji; ani ses değişimlerinde rahatsızlık veren ve algılamayı zorlaştıran ötmeyi kontrol altına alır ve sesi mükemmelleştirir. UFT, ötmenin oluşmaması için daha hızlı hareket ederek, olası ötmeleri otomatik olarak yok eder ve ötmeyi engeller. Konuşma emniyeti, daha fazla adaptasyon ve daha fazla sabit kazanç sağlar. UFT ile beraber teknoloji harikası olan ‘’anti-entrainment’’ ses karışıklığını önler ve var olan sesleri dengeler. UFT 750 Hz ile 6750 Hz frekans aralığında aktiftir.

– Daha sade, daha belirgin daha hızlı ses,

– Daha hızlı hesaplama yeteneği

– Optimize Edilmiş Çift Çekirdekli Hesaplama Gücü

– Ultra Yüksek Ses açıklığı

– Ultra-düşük pil tüketimi

– Benzersiz esneklik

– Sınıfında en iyi geliştirilmiş işitme sistemleri.