KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Kulak İçi İşitme Cihazı

  İşitme kaybınız varsa, işitme cihazı kullanmanız sosyal aktiviteler açısından kaçınılmazdır. Sırf estetik kaygılardan dolayı kararsızsanız en küçük kulak içi işitme cihazı olan Earnet Mikro İşitme Cihazı deneyimi için size en yakın Sİ-SER şubesinden randevu almanızı öneririz.

  Kulak içi işitme cihazları genel olarak 3 gruba ayrılmaktadır.

  Bu gruplar;

  1)Kanal İçi İşitme Cihazları

  2)Dip Kanal İşitme Cihazları

  3)Micro işitme cihazları

  Her grup, farklı boyutlara sahiptir. Burada belirleyici unsurlar; kulak kanalının anatomik yapısı, işitme kaybının türü/derecesi ve estetik beklentilerdir.

  Bu gruplar içerisinde en küçük işitme cihazı; earnet micro modelleridir.

  Kulak içi işitme cihazı fiyatları genel olarak kişinin işitme kaybına, cihazın özelliklerine ve kişinin cihazdan beklentilerine göre değişiklik göstermektedir.

  Estetik kaygı taşıyan işitme kayıplı hastalar, işitme cihazının çok küçük olmasını ya da kulak içinde olmasını istemektedirler. Kulak içi cihazların çıkış sebebi de büyük ölçüde bu estetik kaygıların neden olduğu bir sonuçtur.

  Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak işitme cihazları da gelişmiş, çok küçük kabinlere bu cihazların elektronik aksanları sıkıştırılabilmiştir. Kulak arkasında olmasına rağmen, çok küçük bir kabin ve ince bir hortumla çevreden gelen seslerin kulağa iletimi mümkün hale gelmiş, çok dikkatli bakılmadığı takdirde fark edilmesi güç bir hale gelmiştir. Ancak her şeye rağmen, kulak arkasında cihaz kullanmak istemeyen işitme kayıplı bireyler, işitme kaybı ve tipi uygunsa kulak içi cihaz isteyebilmektedir.

  Kulak içi işitme cihazı

  Kulak içi cihazlar son yıllarda gelişen oto plastik malzemelerin çeşitlenmesi ve ince kanal izlerinin alınmasıyla kalıplar çok doğru bir şekilde yapılmaya başladı. 3D teknolojisinin çıkışıyla kulak içi cihazlarda kullanım konforu artmıştır.

  Kulak anatomisine birebir uygun olarak yapılan kulak içi cihazlara açılan ventilasyonlar (havalandırma) ile kulağın içerisinin hava alması sağlanarak kulağın doğal havalandırması sağlanmış olur. Kulak içi işitme cihazlarının en büyük avantajı,  mikrofonun yerleşim yeridir. Kulak içi işitme cihazların da mikrofon konka içine yerleştiği için kulak kepçesinin odaklama avantajı vardır.

  Hoparlör, mikrofon ve amplifikatör özel donatılmış şekilde konkaya yerleştirilir. Cihazın ön yüzünde mikrofon için port bulunur. Ön yüzünde kullanıcının cihazı kontrol edebilmesi için program değiştirme düğmesi bulunur.

  İşitme kaybının derecesi ve tipi ile birlikte kulak yolu anatomisi ve el becerisi uygunsa kanal içi cihazlarda kullanılabilmektedir. Kulak zarına olan yakınlığı ve dış kulağın anatomik yapısını kullanarak geniş bir frekans aralığı sunabilmektedir. Arkasına takılan bir misina ile takılıp çıkartılması ve küçük piller kullanıldığı için el becerisinin iyi olması gerekmektedir . Bebekler de ve küçük yaştaki çocuklarda gelişim çok hızlı olduğu için kulak anatomisi sürekli değişebilmektedir bu yüzden kulak içi cihazlar önerilmemektedir.

  Siser kulak içi işitme cihazı

  Siser Kulak İçi İşitme Cihazları

  Si-ser işitme cihazları merkezlerinde işitme kaybınıza uygun estetik ve en güçlü kulak içi işitme cihazlarını bulabilir, uzman odyolog ve odyometrislerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  İşitme cihazlarının birden çok türü bulunmakta. Farklı işitme kayıpları için farklı tip işitme cihazları işitme kaybı yaşayan kişilere öneriliyor. Ancak tüm bu türler içerisinde en çok istenilen işitme cihazı türü kulak içi işitme cihazları oluyor. Dışarıdan görünmemesi kulak içi işitme cihazının istenmesinin en büyük sebebi. Bununla beraber diğer işitme cihazlarına göre daha küçük olması kulak içi işitme cihazlarının daha kolay bir kullanıma sahip olduğunu düşündürüyor ve bu da kulak içi işitme cihazlarına olan talebi arttırıyor. Biz de Si-Ser İşitme Merkezleri olarak kulak içi işitme cihazlarının tüm avantaj, dezavantaj ve uygunluklarını bilgilendirici bir şekilde paylaşmak istedik.

  Hava yolu işitme cihazlarının bir türü olan kulak içi işitme cihazları, kendi arasında 3-4 farklı segmente ayrılmaktadır. Kullanım ve çalışma mantığı tamamen aynı olan ve kulak içinde bulunan cihazların farklı segmentelere ayrılması ise kulak kanalının hangi kısmında bulunduğu ve ne kadar büyük olduğuyla alakalı. Öncelikle belirtmek gerekir ki kulak içi olarak nitelendirilen cihazlar kulak kepçesinin bitiminden yani kulak kanalının girişinden başlayarak kulak kanalı içerisine doğru ilerlediği için kulak içi işitme cihazı ismini almıştır. ITE, ITC, CIC, IIC gibi farklı türleri bulunan kulak içi işitme cihazları, genel olarak aynı işlevi görmekte ancak boyut ve bulunduğu yerdeki farklılıklarından dolayı avantaj ve dezavantajlar içerebilmektedir.

  Kulak içi işitme cihazlarının işleyiş ve içerdiği parçalar açısından diğer işitme cihazlarından çok bir farkları yoktur. Dışarıya bakar durumda dış ortamdaki sesleri toplayan mikrofon ve pil yuvası, orta kısımda işlemci parça ve kulak zarına doğru bakan kısımda ise hoparlör bulunmaktadır. Sesler tüm işitme cihazlarındaki gibi aynı şekilde işlemlenerek kulağa iletilir. Kulak içi işitme cihazlarının kulak arkası işitme cihazlarında bulunan tüm ana bileşenleri içermesine ve aynı mantıkla sesleri işlemlemesine rağmen neden en çok tercih edilen cihaz türü olmadığını anlamak için avantaj ve dezavantajlarına bakmak gerekmekte.

  Avantajları ve Dezavantajları

  • Kulak içi işitme cihazları kullanım açısında büyük kolaylıklar sunar.
  • Dışarıdan hiç gözükmedikleri veya çok az gözüktükleri için estetik(görsel) açıdan en avantajlı işitme cihazı çeşididir.
  • Kulak arkası cihazlara göre daha geniş frekansa sahip uyarlamalar yapılabilir.
  • En büyük kulak içi işitme cihazı çeşidi olan ITE cihazlar kulak kepçesinin içinde bulunan konka kısmına kadar çıkabilir ve dışarıdan gözükme riski oldukça fazla olabilir.
  • Kulak içi işitme cihazlarının sadece en büyük çeşitlerine çift mikrofon takılabilir, genelde üretilen tüm kulak içi işitme cihazları tek mikrofonludur ve bu da seslerin yönselliğinin anlaşılmasında dezavantaj olarak karşımıza çıkar.
  • Kulak içi işitme cihazlarının pil tüketimi ve maliyeti diğer tüm işitme cihazı türlerinden fazladır.
  • Kulak kanalı içerisinde bulunduğundan dolayı kir, ter ve neme maruz kalma ihtimali diğer cihazlara göre çok daha fazladır. Bu durum kulak içi işitme cihazlarının bakım ve servis ihtiyaçlarının daha fazla olmasını, dolayısıyla daha yüksek bir maliyeti beraberinde getirir.
  • Hoparlör ve mikrofonun birbirine yakın olması sebebiyle ötme riski vardır. Bununla birlikte kulağı fazla tıkadığı için oklüzyon ve yankı problemleri görülme ihtimali de bulunmaktadır.
  • Kulak içi işitme cihazları görünüm yönünden sağladığı avantaj ve kullanım kolaylığı sebebiyle çokça tercih edilen işitme cihazları arasındadır. İhtiyaç durumunda kulak içi işitme cihazları hakkında daha çok bilgi almak ve ücretsiz deneme yapmak için Si-Ser İşitme Merkezleri’nin Türkiye genelinde bulunan 68 şubesinden size en yakın olanına giderek işitme uzmanı arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

  Farklı Serilerdeki Kulak İçi İşitme Cihazlarını İnceleyin!