KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Kulak Kaşıntısı

  Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

  Kulak kaşıntısı, genellikle dış kulak yolunda meydana gelen kaşınma halidir. Kulaktaki kaşıntı durumunun görülebileceği diğer durum ise; nazofarinks bölgesine bağlı olarak gelişen bazı problemler sonucunda o bölgede meydana gelen kaşıntı hissinin kulak çevresinde hissedilmesidir. Bu tarz durumlarda kişi kulağının iç kısmı kaşınıyormuş gibi hisseder ancak bu durumlarda kaşıntı odağı kulak değil nazofarinks yani burun arkası bölümüdür.

  Genellikle karşılaşılan dış kulak kanalı kaynaklı kaşıntılarda, burada meydana gelen bazı sık karşılaşılan problemler suçlanmaktadır.

  • Dış kulak kanalının doğal salgı yapısı ve pH dengesinin bozulmasından kaynaklı olarak kulak kuruyabilir ve döküntüler görülebilir, bu duruma sıklıkla kaşıntı da eşlik eder.
  • Dış kulak yolunda görülen fungal etki yani mantar oluşumu, kaşıntının en büyük sebeplerindendir.
  • Dış kulak yolunda da görülebilen egzema, kaşıntıya sebep olabilir.
  • Dış kulak yolunda meydana gelen bazı enfeksiyonlar da kaşıntıya sebebiyet verebilirler.

   

  Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

  Kulak kaşıntısından kurtulmak için ilk olarak detaylı otoskopik muayene yani dış kulak yolunun detaylı kontrolü önerilir. Eğer dış kulak yolundan kaynaklı bir problem var ise(kuruluk, mantar, egzema, enfeksiyon vb.) gerekli tedavi KBB hekimi tarafından planlanır ve kaşıntıdan kurtulunur. Dış kulak yolunun kaşındığı durumlarda kulak içerisinde kulak çubuğu da dahil olmak üzere her türlü sivri, keskin ve zarar verici materyal asla sokulmamalıdır.

  Nazofarinks ya da üst solunum yolu kaynaklı yani kulağın iç kısmında daha çok kaşıntı hissedilen durumlarda ise problem kulaktan değil üst solunum yolu ya da nazofarinksten kaynaklıdır, bu durumlarda da KBB hekimi gerekli teşhisi koyup tedaviyi planlar ve kaşıntı kaynağı ortadan kaldırılarak kaşıntı giderilmiş olur.

  Paylaş :

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.