KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Kulak Tıkaçları Nedir? Ne İşe Yarar?  Kulak tıkaçları günümüzde birçok kullanım alanı ve kullanıcısı olan, kulaklarınızı yüksek seslere karşı koruyan yardımcı sağlık ürünleridir. Kulak tıkaçlarının en önemli kullanım alanı gürültüye karşı kulakları korumanın ön planda olduğu durumlardır.
  Örneğin;

  • Gürültülü çalışma alanları (Ağır sanayi, tekstil, inşaat vb.)
  • Seyahat ve yolculuklar (Uçak yolculukları, motosiklet yolculukları vb.)
  • Müzik alanları (Konserler veya partiler)

  Haricen, uyku sırasında seslerden rahatsız olan kişilerde yoğun şekilde kulak tıkacı kullanmaktadır. Buna ek olarak da, su ile temas ettiği durumlarda kulağına su kaçmaması gereken ya da kaçmasını istemeyen kişiler kulak tıkaçlarını kullanmaktadır.

  Avantajları nelerdir?

  Kulak tıkacının en büyük avantajı işitme sağlığınızı yüksek seslere karşı korumasıdır. Ülkemizde çok fazla tercih edilmese dahi gürültülü olan tüm çalışma kollarında kulak tıkacı kullanılması zorunludur. Bununla beraber kulak kanalı ya da kulak zarında problemi olan bireyler yüzerken ya da duş alırken kulak tıkaçlarını takarak kulak sağlıklarını korumaktadırlar. Yine uykusu hafif olan ve seslerden rahatsız olmadan uyumak isteyen kişiler kulak tıkaçlarını kullanarak rahat bir uykuya kavuşabilir ve bu sayede daha dinç bir güne uyanabilirler.

  Kulak Tıkaçlarının Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

  Kulak tıkaçları doğru kullanıldıkları takdirde yan etki veya problem ile karşılaşılmayacaktır. En önemli husus kulağa doğru uyan ve doğru şekilde takılan kulak tıkaçlarını tercih etmek olacaktır. Kulağınıza büyük gelen tıkaçlar yara veya tahribat gerçekleştirebilir. Uzun süreli kulak tıkacı kullanımlarında ise kulakta mevcut kulak kirinin kulak zarına doğru itilmesi durumu gerçekleşebilir. Bu da, geçici işitme kaybı ya da tıkanıklık gibi çözülebilir problemlere sebep olabilir. Son olarak, kulak tıkacının yapımında kullanılan malzemeye karşı alerjisi olan düşük oranda kişi olabilir, bu kişiler farklı materyallerden yapılan kulak tıkaçlarını tercih etmelidir.

  Hangi Tip Kulak Tıkaçları Seçilmeli?

  Kulak tıkacı seçiminde en önemli husus hangi durum için kullanılacağıdır. Gürültülü bir işyeri için tercih edilmesi gereken kulak tıkacı ile yüzme için tercih edilecek kulak tıkacı farklı özelliklere sahip olmalıdır. Her durum için farklı özelliklere sahip tıkaçlar geliştirilmiştir.
  Köpük tıkaçlar genellikle yüksek sesler için düşük dereceli koruma sağlar. Ancak hafif polimer maddelerden üretilen tıkaçlar daha sağlıklı ve daha yüksek dereceli koruma sağlar. Bununla beraber işitme merkezlerine giderek kendi kulak ölçünüz doğrultusunda ses ya da suya karşı koruma sağlaması için durumunuza ve kendinize özel tıkaçlar edinebilirsiniz.

  Kulak Tıkaçları Nasıl Kullanılır?

  • Kulak tıkacını takmadan önce tıkacın steril olduğundan ve kulağınızın temiz olduğundan emin olun.
  • Tıkacınızı kulağınıza yavaşça ittirerek ve oturduğunu hissedene dek yerleştirin.
  • Tıkacı yerleştirmekte zorlanıyorsanız kulak kepçenizi yukarı-dışarı yönde çapraz şekilde çekerek kulak kanalınızın daha açık hale gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Tek kullanımlık tıkaçları birden fazla kez asla kullanmayın.
  • Tıkacınız çokça kullanılabilir ise kulağınızdan çıkarttığınızda ıslak mendil ya da sabunlu ılık su ile temizleyiniz.
  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.