KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Nasıl İşitiriz?

  İnsan kulağı, karmaşık ve hassas yapıdadır. İşitme kaybını anlamak için, normal olarak çalışan bir kulağın nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

  Kulak, dış kulak, orta kulak ve iç kulak şeklinde 3 bölüme ayrılır.
  Dış kulak: Dış kulağın işlevi, ses titreşimlerini toplamak ve bunları kulak kanalından kulak zarına doğru iletmektir. Dış kulağın, dıştaki üçte ikisi kıkırdak ile kaplanmıştır, seruminöz denilen kıllar ve bezler vardır. Seruminöz, yabancı maddelerin kanala girmesini önler ve yeni seruminöz üretilirken eskisi atılır.

  Kulak Zarı: Dış kulak kanalının orta kulağa açıldığı sınırda bulunmaktadır. Görevi; kulak kepçesinden geçen ses dalgalarını alır ve bunları titreşimlere çevirir. Kulak zarının delinmesi veya çeşitli şekillerde zedelenmesi işitmede önemli sorunlara neden olabilir.

  Orta kulak: Orta kulağın içinde birbiriyle arka arkaya eklenmiş üç kemik bulunur. Bunlara işitme kemikçikleri denir. Bu kemikler içten dışa doğru sırasıyla çekiç , örs ve üzengi şeklinde sıralanır. Görevi; ses dalgalarını merkezi sinir sisteminin algılayabileceği sinirsel uyarılara çevirmektir. Orta kulağın önemli bir bileşeni östaki tüpüdür. Fonksiyonu, hava basıncını kontrol etmek ve orta kulağın oksijen kaynağını sağlamaktır.

  İç Kulak: Hem işitme hem de denge için yapılar içerir. Ses dalgaları iç kulağa ulaştığında, kokleaya girerler. Kokleanın içindeki sıvı, yaklaşık 25.000 “saç hücrelerini” uyarır. Bu saç hücreleri hareket ettikçe, işitme siniri boyunca elektrik sinir impulslarını beyine gönderirler. Beyin, bu sinyalleri işitme olarak yorumlar.

  Paylaş :