KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Otoskleroz (Kireçleme) Nedir?

  İç kulakta kireçlenme olarak bilinen otoskleroz işitme kaybının sık görülen sebeplerinden birisidir. Otoskleroz sonucu, stapes kemikçiğinin iç kulak ile komşu olduğu yapılarda kireçlenme sonucu katılaşma ve sertleşme olur ve stapes kemiğinde hareket yeteneğinde azalmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak kulaka kanalından geçen ses dalgaları iç kulak sıvılarına yeterli düzeyde iletilemez ve iletimsel olarak bir işitme kaybı yaşanır. Bu durumda iç kulak yapıları sağlamdır. Yalnızca sesler yeterli düzeyde iletilememektedir. Fakat hastalığın ileri evrelerinde bu kireçlenme iç kulak yapılarını da etkileyebilmektedir ve sensörinöral işitme kaybı da oluşabilmektedir.
  Otoskleroz hastalığı genetik geçişli bir hastalık olabilir. Araştırmalar, orta yaşlı kadınların risk altında olduğunu göstermektedir. Ayrıca, hastalığın hamilelik sonucu hormon değişikliği ilişkisinin de olduğu belirtilmektedir. Kesin olarak otoskleroza neden olan faktörler bilinememekle birlikte, bazı virüslerin de hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.

  Otosklerozun ana belirtisi, tek kulağı veya her iki kulağı birden etkileyebilen ve yavaş ilerleyen işitme kaybıdır. İşitme kaybının miktarı kireçlenmenin şiddeti ile değişebilmektedir. Hastalık çoğunlukla 15 – 45 yaş aralığında sık görülür. Kadınlarda erkeklere oranla göre daha sık görülür. Hamilelik sırasında hastalık hızlanabilmektedir. İşitme kaybı yanında hastalarda tinnitus, baş dönmesi ve denge sorunları görülebilmektedir. Otoskleroz tanısında fiziki muayene normal gözükmektedir. Yani kulak zarı intak olarak görülmektedir. Hastalığın tanısı için işitme testleri yapılması gerekir. Bu test ile işitme kaybının derecesi, tipi ve nereden kaynaklandığı hakkında fikir sahibi olunabilmektedir. Görüntüleme yöntemleri otosklerozu göstermez ama diğer kulak hastalıklarını ayırt etmek için kullanılmaktadır.

   

  Otoskleroz hastaların genel sağlıklarında bir problem yaratmaz ve genellikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Buna ek olarak, işitme kaybı duygusal ve psikolojik olarak bireyi zor durumda bırakabilir ve sosyal çevresinden uzaklaşmasına sebep olabilir. Otoskleroz tanısı konulan hastalarda, hastalığın şiddeti ve hasta tercihlerine göre tedavi planı yapılıp uygulanmaktadır. Yeni başlayan ve kişiyi fazla etkilemeyen durumlarda hasta işitme testleriyle takip edilebilir. İşitme kaybı sosyal yaşantısını etkileyen hastalarda ameliyat veya işitme cihazları ile rehabilitasyon tercih edilmektedir. Bunların dışında hastalığın ilerlemesini azaltan sodyum florür gibi bazı ilaç tedavileri de mevcuttur ancak bu tedavi çok tercih edilmemektedir.

  Paylaş :