KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  İletişim İçin Tıklayın
  whatsapp
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara
  06 Ağustos 2017

  Si-Ser Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Ağaç: “İşitme Cihazını da Gözlük Gibi Sevdirmeliyiz”

  Si-Ser İşitme Merkezleri, “toplumda, işitme bilincini arttırmak ve işitme cihazına yönelik önyargıyı azaltmak” noktasında önemli bir sosyal sorumluluk projesini başlattı.

  Türkiye’nin işitme sektöründe tek yerli markası Si-Ser İşitme Merkezleri, yeni bir sosyal sorumluluk projesine başladı. Türkiye’de ’işitme bilincinin artırılması ve işitme cihazı kullanımının sevdirilmesi’ ana temasıyla başlatılan kampanyaya ünlü sanatçı Metin Yıldız da destek veriyor. Sevilen oyuncu Metin Yıldız’ın hazırlayacağı sosyal içerikli oyunlar, birçok ilde halkla ücretsiz olarak buluşacak. Si-Ser İşitme Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Ağaç, toplumda işitme cihazı kullanımı konusunda bir önyargı bulunduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “Günümüz koşullarında işitme sorunu da giderek artmaktadır. Dünya sağlık Örgütü verilerine göre bu yıl duyma kaybı yaşayan insan sayısı, dünya nüfusunun yüzde 16’sına ulaşacak. Ülkemize de yaklaşık 4 milyon insan işitme kaybı sorunu yaşıyor. Ancak ülkemizde insanlar gözlüğü çok rahat kullanırken, aynı duyarlılık işitme cihazı için maalesef gösterilmiyor. Örneğin, nüfusu hemen hemen aynı olan Almanya’da yılda 1 milyon adet işitme cihazı satılırken, Türkiye’de yılda sadece 150 bin adet satılmaktadır.

  Bu kapsamda, ’İnsanlara nasıl ulaşırız. İşitme cihazını nasıl sevdiririz’ noktasında bu projeyi başlattık. Ünlü tiyatro sanatçısı Metin Yıldız ile bir araya geldik. Metin Bey’in hazırlayacağı (komedi ağırlıklı, eğlenceli) oyunlar, sergilenecek. Amacımız bu kampanya ile insanlarımıza özellikle de çocuklarımıza (onları sıkmadan hatta eğlendirerek) işitme kaybını anlatmak ve işitme cihazının kullanmanın faydalarını göstermektir” dedi.

  METİN YILDIZ: “PROJEYE DAHİL OLUNCA İŞİTME KAYBININ NEDEN OLDUĞU ZARARLARI DAHA İYİ KAVRADIM”

  Projeye ilişkin değerlendirme yapan ünlü oyuncu Metin Yıldız da işitme probleminin ülkemizde yeterince önemsenmediğine dikkat çekerek, “Bu kadar önemli bir konunun kıyıda köşede kalması çok yazık. Bir ödül töreninde Mahfuz Ağaç ile yollarımız kesişti. Ardından sektörü yakından tanıdım ve işitme kaybı oluşma yaşının giderek düştüğünü, genç insanlarda da verilerin arttığını öğrendim. Ancak toplum olarak bu konuda bilgisiz ve utangacız. Bu konuda duyarlılığın artırılması için bu projede yer almak istedim. Bu kapsamda, işitme cihazının kullanımın önemini, bireyin sosyalleşmesi, iş hayatına katılımı noktasında sağlayacağı faydaları skeçlerle anlatacağız. Oyunlarımıza zaman zaman gelen misafirlerimizi de dahil ederek, eğlenceli bir gün geçirmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

  Paylaş :