KAPAT

  Aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim.

  close
  Aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir miyiz? ara

  Ülkemizde İşitme Cihazı Kullanımı  İşitme cihazları; işitme kayıplı bireylerin problem tanılandıktan sonra hayatlarını normal şekilde idame ettirebilmeleri için gerekli tıbbi ürünlerdir. Herhangi bir hastalığa, kazaya ya da yaşlılığa bağlı meydana gelebilecek olan işitme kayıplarının kalıcı olduğu anlaşıldıktan sonra rehabilitasyonu için gerekli ilk yöntem işitme cihazı kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ülkemizde işitme kaybı problemi yaşamasına rağmen işitme cihazı kullanan kişi sayısı, ne yazık ki olması gerekenin çok altındadır.

  Rakamların daha iyi anlaşılabilmesi için bir kıyaslama ile açıklamaya çalışacağız. Nüfusu neredeyse 83 milyon olan 2 ülke, Almanya ve Türkiye. Almanya’da işitme cihazı merkezlerinin sayısı 6500’den biraz yukarıda. Uzun yıllardır hızlı bir artış yok, neredeyse 20 sene önceki rakamlar günümüzde de geçerli. Türkiye de ise durum farklı, 15 sene önce 100 civarında bulunan işitme cihazı merkezlerinin sayısı 2021 itibariyle ancak bugün 1500’lere ulaşmış durumda. Nüfus sayısının ve dolayısıyla işitme kayıplı birey sayısının neredeyse aynı olduğu 2 ülke arasındaki işitme cihazı merkezlerinin sayısının farkı, işitme cihazı kullanımına olan yatkınlığımızı da gösteriyor.

  Her sene alınan işitme cihazı sayılarına bakarsak; Almanya’da senelerdir ortalama 1,5 – 2 milyon cihaz alımı gerçekleştirilirken Türkiye’de hızlı bir artış olduğu bilmemiz ve TÜİK verileri bu konuda bize yardımcı olmamasına rağmen dernekler nezdinde yaptığımız çalışmalarla ülkemizde ancak 200 bin civarında işitme cihazı alımı olduğunu söyleyebiliriz. Nüfusu neredeyse denk olan 2 ülkenin işitme cihazı temini konusunda 1/10 oranında olması ülkemizdeki işitme cihazı kullanımı konusunda bize yeterli fikri vermektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 2021 yılında yayınlanan yeni tebliğ ile beraber çift işitme cihazı için SGK ödemesi yapılacağı duyuruldu. Bu gelişme ile beraber işitme kaybı olan ve işitme cihazı kullanmak isteyen vatandaşlarımızın daha rahat alım yapabilmesi ve ihtiyacın ortadan kaldırılması yönündeki sayının artmasını beklemekteyiz.

  Sonuç olarak ülkemiz, 3 milyona yakın işitme kayıplı bireyin bulunduğu ancak işitme kaybı son raddeye gelene kadar işitme cihazı alımına yanaşılmadığı için işitme cihazı kullanımının düşük olduğu bir yapıya sahiptir. İşitme profesyonelleri olarak ümidimiz hem SGK nezdinde yapılan yardımların artması hem de genel işitme bilincinin yükselmesi ile işitme cihazına ihtiyacı olan her bireyin işitme cihazına erişebilmesi ve kullanmasıdır.

  Si-Ser sağlıklı günler diler.

  Paylaş :
  Yazar Kutusu

  Odyolog Bilal Kaya

  1993 Çanakkale doğumlu olan Bilal Kaya, 2016 yılında İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Odyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2017 yılından beri Si-Ser İşitme Merkezleri bünyesinde Eğitim ve İş Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Bilal Kaya, şirket içi eğitimlerden ve şirket dışı sunumlardan sorumludur. Ayrıca, İşitme Cihazları Akustik & Odyoloji Derneği (İCAAD) genel sekreterliği görevini yürütmektedir.